| jaj a întrebat:

Buna,am 14 ani si am 1.73 cm inaltime si 64 kg greutate, pubertatea a inceput la 13 ani(destul de devreme pentru un baiat). Am inteles ca cei care au pubertatea devreme raman mai mici decat cei care incep pubertatea tarziu.Parintii mei amandoi sunt mici(tata- 1.75 mama 1.60) dar fratele meu are 1.85 deoarece am avut bunici inalti si i-a mostenit. Toti mi-au zis ca m-am ingrasat, (nu e nimic diferit in legatura cu grasimea, tot la fel este, nu m-am ingrasat in sensul ca mi s-a pus grasime pe corp) de fapt m-am lațit, multi au spus ca am mandibula mai lată si in mare parte tot corpul mai lat. Intrebarea mea este, corpul atunci cand se opreste din crescut incepe sa se focuseze pe intarirea oaselor si a muschilor, nu? Sper sa ajung cel putin la 1.80 cm cand ma opresc din crescut si nu vreau sa raman la 1.75.Am 64 kg iar ultima oara cand m-am pus pe cantar am avut 60 kg... am facut de la 12 ani pana acum exercitii fizice, 80 de flotari in formă grea in fiecare zi, 36 tractiuni in fiecare zi forma normala, genoflexiuni, ridicarea picioarelor la pipt agățat de bara si alte exercitii legate de muschii de pe burtă.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De la 14 ani vei mai crește, dar nu foarte mult. Este bine să ai grijă de corpul tău, de înfățișare, de greutate, dar obsesia nu este bună. Pur și simplu, să fii înalt nu este o calitate deosebită.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Vei mai creste. Cand corpul este in crestere va fi mai slab.
Sportul este bun, dar la varsta ta trebuie practicat sub forma variata si fara excese.

| Anonima163333 a răspuns:

Hei! Ești ok la kg, nu te stresa. Daca continui cu sportul va fi bine.
În legătură cu înălțimea, băieții cresc pana pe la 18-19 ani, deci mai ai timp sa ajungi la înălțimea dorita.Pentru noi, fetele, este mai nașpa treaba, creștem pana pe la 14 ani, deoarece pubertatea la noi începe mai devreme.Eu n-am mai crescut din clasa a V-a(cand am întrat în clasa a V-a aveam 165 cm), iar acum trec în a VII-a și am rămas la 165 cm.

| Dana1999 a răspuns:

Din păcate, creșterea in înălțime in mare parte s-a încheiat. Nu vei vedea diferențe mari.

| Mi828 a răspuns:

Eu cred ca vei mai creste, baietii in ultimul timp incep sa creasca in inaltime de pe la vreo 14 ani, zici ca voi creste-ti peste noapte, nu stiu. Dar asta nu inseamna ca nu voi mai creste. Eu sunt fata si am 16 ani si toti baietii pe care ii cunosc au crescut cam pana la 1.70 pana la 15 ani si dupa din nou inca vreo 5-10 centimetri pe la vreo 17 ani. Cel putin asa a fost cazut cu prietenii mei. La voi e mai bine, fetele cresc pana pe la 15 ani, eu de exemplu am crescut foarte mult cand aveam 11 ani si de la 12 ani am 1.61 si nu voi creste mai mult.