| Bibik_7861 a întrebat:

am 14 ani si am cosuri pe fata cum as putea sa scap de ele + ca au ramas si niste semne rosi cryingcrying?

Răspuns Câştigător
| jolidon a răspuns:

Du-te la dermatolog daca problema este foarte serioasa insa daca e in limita normalului poti sa diminuezi cosurile folosind un sapun cu glicerina si desi nu face prea bine la fata ar fi cazul sa folosesti un fond de ten sau corector in cazul in care mergi intr-un loc mai special sau la vreo intalnire. am o colega care are extrem de multe cosuri si are 17 ani si merge la dermatolog periodic si problema a inceput sa dispara insa la ea era nevoie fiindca trecuse de pubertate.la tine e varsta propice problemelor tenuluihappysi eu am trecut prin asta. toata lumea trece si baieti si fete si scapam de el la momentul potrivit. incearca sa te accepti asa cum esti fara sa iti distrugi fata cu machiaj. foloseste sapun cu glierina si eventual ia-ti un gel care sa curete in profunzime tenul si pe care sa il folosesti odata pe saptamana si sapunul zilnic. oricum ai grija ce mananci. Incearca sa eviti mancarurile nesanatoase si sa fugi de fast food. datorita alimentatiei problema cosurilor va deveni mai mare si nu te ajuta deloc daca bagi in tine toate prostiile. oricum e normal sa ai cosurihappy tot ce trebuie sa faci este sa reduci pe cat posibil din numarul lor.

6 răspunsuri:
| Mauve a răspuns:

Uite câţiva paşi:

1. În primul rând, nu umbla la ele, lasă-le să treacă de la sine.
2. Spală-te cu apă şi săpun.
3. Îţi poţi da cu cremă de gălbenele.
4.Trebuie să ai răbdare, până se vindecă.
.

| RXN a răspuns:

Singura solutie de durata si care este si cea mai indicata este sa mergi la dermatolog.Nu cred ca vei avea rezultatele dorite daca vei folosi niste produse recomandate pe internet de o persoana, doar pentru ca in cazul ei a functionat.
Mergi la dermatolog.Am avut si eu o problema uriasa cu acneea si mai aveam putin si ma dadeam cu rahat pe fata, caci incercasem zeci de produse.Pana nu am mers la dermatolog, sa constat ca aveam o infectie in sange, pe care am tratat-o cu antbiotic, nu am scapat de ele.

| viviana_1892 a răspuns:

Buna. si eu am avut aceeasi problema. mie mi s-a spus ca acele cosuri apar pana cand iti incepi viata sexuala (ceea ce normal ca nu o sa faci la varsta asta). dar ai putea (ca sa reduci numarul lor) sa iti cureti mai des fata cu un gel exfoliant pentru fata sau ceva exfoliant.

| Cristiname a răspuns:

Am avut prieteni si prietene cu aceeasi problema si au folosit "Zinerit". Poti sa il cumperi la farmacie, e in jur de 40 lei, dar e ft bun si da rezultate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai exista un sapun antiderma si te dai cu ala il ei de la farmacie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa scapi de ele...sunt diferite creme si produse cosmetice...
dar ar fi mai bine sa mergi la un dermatolog...

funditabatting eyelashes:X?