| anonim_4396 a întrebat:

Bună!

Am 14 ani şi am părul creţ şi destul de des, îl am puţin mai lung de umeri. Mi-aş dori un păr drept. Dar ştiu că nu se va întâmpla. Aşa că mă mulţumesc cu unele zile în care să îmi admir părul fiind drept. De obicei mă duc la coafor să îmi fac părul drept. Aş vrea să îmi fac părul drept acasă, când vreau, şi să îmi rămână drept până când îl spăl. Care sunt paşii pentru a-mi face părul drept cu placa? Cum ar trebui să o folosesc? La câte grade? Trebuie să-l spăl înainte de a-mi face părul cu placa? Care sunt consecinţele mai ales că am un păr foarte creţ? Aştept detalii.

DAU FUNDA răspunsului celui mai folositor.

Mulţumesc.

Răspuns Câştigător
| Florenta16 a răspuns:

Ca sa ai un par drept acasa si sa iti iasa frumos fara prea mult efort si bani cheltuiti pe la saloane, cumpara-ti una foarte buna pentru inceput, care sa fie din ceramica. Las-o in priza in jur de 1o minute aprinsa, sa se incinga bine bine de tot, apoi ia cate o suvita subtire de par, adica segmenteaza parul in cat mai multe, si prinde-o cu placa si tine cat mai mult suvita intre placile de ceramica, alunecand usor cu placa in josul firului de par, adica efectiv tragi placa de-a lungul suvitei. Este de preferat ca atunci cand te faci cu placa, sa fie firul de par curat, fara gunoaie, pentru ca ar putea sa arda placa. ESte indicat dupa ce te speli pe cap sa te usuci bine bine de tot cu feonul, apoi sa te indrepti. NU o folosi niciodata pe parul umed. Ca sa iti iasa un par drept exact asa cum ti-ai dori, ti-am zis, placa trebuie sa fie foarte incinsa. Ai grija si cat de des o folosesti pentru ca iti poarte arde parul in folosirea ei zi de zi de mai multe ori. Bafta si Craciun fericit in continuare. Daca nu merge asa, du-te la coafor si spune-le sa iti faca un permanent drept care te va costa destul de mult si va rezista 3 luni.

| Satango a răspuns (pentru Florenta16):

Multţumesc pentru răspuns! Crăciun fericit!

4 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Hai sa facem schimb, ca eu il vreau cret big grin

| Satango a răspuns (pentru IsabelaIssa):

Aş vrea eu laughing.

| Maryaa15 a răspuns:

Pai daca ai parul cret de ce sa.l faci drept? laughing In fine ...fiecare cu toanele lui laughing happy. Asa, pai placa dauneaza parului. Adica il subtiaza si la un moment dat nu vei mai avea volum la el si nici stralucire. Ai putea sa ti.l indrepti prin alte metode : iti usti parul doar puntin dupa ce ai facut baie si il imparti in mai multe suvite legandul in elastice (vreo 3 pe lungimea firului de par depinde cat de lung e ) si dimineata il mai faci cu perea happy...Dar daca il ai asa de cret nu o sa functioneze metoda asta numai sa il imblanzesti putin laughing
Alta metoda care 99% va functiona e sa :
-Te speli cu balsam
- si placa (evident )
Ca sa nu il distrugi (parul ) ar fi indicat sa iti iei spray pentru protectia termica happy
Sper ca te-am ajutat happy! Altceva nu am sa.ti zic decat metodele astea (a doua mai buna ) deoarece ai parul cret si sincer fara placa nu prea merge sad! Dar totusi incearcawinking Funda? :*