| Asofiei_Alex_2001 a întrebat:

Buna,am 14 ani si eu pot spune ca simt ca nu mai tine nimeni la mine, ce as putea face sa ma simt mai bine? De stiu eu sunt o fire foarte emotiva(atat la furie cat si la tristete), majoritatea oamenilor se i-au de mine sau nu ma baga deloc in seama sau daca ma baga ii ca sa imi ceara vreo ceva si dupa incep sa ma jigneasca. Daca ma poate ajuta vreo cineva o sa ii fiu recunoscator si o sa ii dau din tot sufletul FUNDA

Răspuns Câştigător
| MissADEEL a răspuns:

La 14 ani, încă te formezi. Nu ai un caracter definit. Mai trebuie să treacă vreo 2-4 ani pentru asta. Ceea ce înseamnă că există șanse să te schimbi.
Ca să te simți mai bine propun să încerci să lucrezi la fragilitatea psihică pe care spui că o ai. Asta înseamnă să te întărești. Să înveți să nu mai dai importanță.
În special să nu reacționezi dramatic în fața nimănui, să îți păstrezi cumpătul, să rămâi calm. De exemplu, te cerți și, chiar dacă ai dreptate în ceartă, să nu îți exprimi frustrarea în public. Nu o să îți iasă din prima, dar, exersând, vei deveni mai calm.
Necazurile vieții te vor întări de asemenea, pe principiul că „ceea ce nu te omoară, te face mai puternic". La o lovitură mai puternică, vei realiza că te-ai supărat din prostii.
În al doilea rând, identifică ce anume i-a făcut pe ceilalți să nu te respecte. Apoi, remediază.
Dacă nu ești băgat în seamă și nu ești dorit, pleci în altă parte.
Dacă se profită de tine, nu le oferi ce vor.
Nu pune la suflet ce ți se spune și reacționează calm. Răspunde-le, dar într-o manieră înțeleaptă, într-un mod defensiv, nu ofensiv. Adică nu te lua de ei, ci doar apără-țe. Cum?
Să zicem că cineva te jignește pe baza aspectului. Atunci nu te apuci să te iei și tu de fața persoanei. Îi spui că tu te placi așa cum ești și că nu te interesează, iar dacă mai are ceva de spus să se grăbească fiindcă tu ai treabă și nu stai la discuții puerile.

3 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Capul sus draga, de ce trebuie sa iti pese mere de ce zic altii ori ca n u tin la tine?
Important ca cei dragi din sanul familiei sa tina la tine si sa te simti protejata.
Cred ca asta ar trebui sa conteze pentru tine.
Nu iti pierde increderea in tine/ajuta acolo unde crezi ca poti ajuta/si mergi cu capul sus fara sa dai de inteles nimanui ca iti pasa de jignirile lor
Cu tacerea le frigi pielea.
O seara bunahappy

| Devilgrim a răspuns:

Du-te prin parcuri sau locuri linistite si citeste o carte.

| ISilvya a răspuns:

Ai putea sa incerci sa cunosti prieteni noi. Incearca sa vorbesti cu cineva despre asta, vorbeste cu prietenul tau cel mai bun, poate ca nu vroia sa te jigneasca. Mi s-a intamplat si mie, dar mi-am dat seama doar ca imi faceam eu gânduri urate. Sper ca am ajutat.