| osimplaadolescenta a întrebat:

Am 14 ani si sunt fata. In ultima vreme (de cand a inceput vara) am inceput sa vad lumea altfel. Ca un lucru urat, nu mai stiu sensul vietii si nici nu cred ca are unul, nu cred in iubire....nu mai cred in nimic si nimic nu ma mai raneste. Chestia e ca a inceput sa imi placa sa traiesc in intunericul asta. Am inceput sa iubesc sa o fac. Nu sunt genul de fata care are iubiti, fumeaa ..se taie pe maini. Nu va ganditi la asta. Doar ca sunt foarte rece si trista in sufletul meu. Cu ceilalti oameni ma comport ca si cum as fi fericita. E ciudat. Am inceput sa ascult muzica trista, sa gandesc trist si lucrul asta imi da o placere bolnava. Nici nu stiu sigur ce am vrut sa va intreb. Vreau doar parerea voastra.deapre asta. Starea mea

8 răspunsuri:
| Doub a răspuns:

Ai doar 14 ani, o să te loveşti de o groază de chestii în viaţă. Nu ştiu ce să zic, aşa sunt şi eu uneori, mai rău, da' mă duc, fac un duş fierbinte şi-mi revin. Nu văd de ce ar avea sens să ratezi bucuriile vieţii.

| corbulalbrosu a răspuns:

Esti depresiva si nu e bine. Mai ales la varsta asta cand totul se prezinta in general in roz. Incearca sa-ti traiesti viata deoarece nici nu iti dai seama cat de repede va trece pe langa tine. Si cand te vei trezi, va fi tarziu si vei regreta. Capul sus. Viata e frumoasa mai ales la 14 ani. big grin

| neutrino a răspuns:

In curand vei crede in iubire: esti pregatita de asa ceva?

| RainmakerX a răspuns:

Hey!

Ce parere sa am despre asta?
In primul rand incearca sa-ti dai seama de unde a pornit totul. Doar asa o sa poti remedia aceasta stare de tristete.

Incearca sa fii mai optimista, din ceea ce spui tu aici reiese ca esti o persoana foarte negativista.
Incearca sa zambesti, lumea este frumoasa, nu ai nevoie de 1000 de prieteni falsi ca sa te bucuri de viata, cativa sunt suficienti.

Nu este bine sa gandesti asa, pierzi clipe frumoase din viata pe care nimeni nu ti le mai da inapoi.

Incearca sa vorbesti cu psihologul scolar *consilerul psihopedagogic* de la scoala. Fiecare scoala care se respecta ar trebui sa aiba unul si din cate stiu eu este gratuit sa vorbesti cu acesta daca esti eleva *ceea ce esti*.

Incearca sa te uiti la niste videoclipuri motivationale sau sa asculti muzica mai vesela.

Viata poate ca nu este mereu asa cum vrei dar exista si momente in care este frumoasa.

Nu te mai preface. Nu mai tine in tine. Daca esti trista atunci incearca sa te "descarci". Doar asa poti trece peste.

Nu este nicio rusine... sa vorbesti cu parintii sau cu un psiholog despre aceasta stare. O sa te ajute!

Ai grija! Succes!

Ps: 1. O sa crezi in iubire atunci cand o sa mai cresti.
2. Nu este cool sa fumezi sau sa te tai. Cei care fac asta o fac pe propria raspundere, este sanatatea lor nu a noastra. Felicitari ca nu esti asa!

| William a răspuns:

Cand eram de varsta ta sensul vietii era sa trec clasa.

| Dariusuu a răspuns:

Dacă n-ai întâlnit iubirea asta nu înseamnă că există.Da, e adevărat. Puţini oameni se iubesc cu adevărat, majoritatea stau şi se mint că sunt fericiţi împreună dar în sufletul lor tot goi sunt pe dinăuntru. Înţelegi?
Aşteaptă că încă eşti foarte tânără oricum, mai bine să fii singură decât să fii împreună cu cineva şi să te simţi singură.

Într-o zi o să apară acel tip în viaţa ta ca să-ţi arate ce înseamnă iubirea.

Toate cele bune micuţo

| AirănMeidăn a răspuns:

E doar o faza