| danyella_5246 a întrebat:

am 15 ani si 1.50 si ceva. vreau sa ma mai inalt. dar cum?

5 răspunsuri:
| Alyra a răspuns:

Bună! Având vârsta de 15 ani nu e sigur că vei mai crește,dar totuși... poți încerca să faci câteceva.
În primul rând fă următorul calcul: adună înălțimile părinților, împarte apoi la 2, iar din rezultatul obținut scazi 5 dacă ești fată, iar la băieți se adaugă 5. Rezultatul este înălțimea la care ar trebui să ajungi în mod normal. Pot exista și excepții, dar nu foarte mari(+/-5 centimetri).
Creșterea se produce în timpul somnului, de aceea este important să dormi cât mai mult(minim 8 ore pe noapte).
În alimentația ta trebuie să existe multe lactate, deoarece conțin calciu care este foarte bun pentru oase.
Trebuie să faci mult sport. Pe lângă CUNOSCUTELE:volei, baschet, înnot; pentru creșterea în înălțime este bună și alergare ciclismul și exercițiile de streching. În linkul de mai jos găsești niște exerciții despre care se spune că te ajută să crești. Nu strică să le încerci câteva luni. Poate vor da rezultate

http://blogulsportivilor.com/exercitii-de-crestere-in-inaltime/
Stresul este unul din factorii care stopează creșterea așa că încearcă să îl eviți pe cât posibil.
Succes! Sper să mai crești măcar 5 centimetri!

| JeSa a răspuns:

Facand sport draga: inot, baschet, volei, spre exemplu. Dar ai rabdare, inca esti mica, pana la varsta de 21 ani, sa zic asa, ai tot timpul sa cresti.
Numai bine.

| Roberta a răspuns:

Mergi la inot, e cea mai eficienta solutie.

| MMihai a răspuns:

Joacă baschet!

| xJess a răspuns:

Buna.
Mergi la baschet ...inot, probabil te vor ajuta.