| andrei901 a întrebat:

am 15 ani si am o problema, parintii mei nu ma lasa sa ies afara pe la ora 7 seara sa ma duc sa beau un suc cu baietii sau daca ma duc, pe la ora 5 imi zic ca la 8 sa fiu in casa. Ma enerveaza rau, ca pe altii de varsta mea ii lasa pana la 10 noaptea afara, cand le zic de altii, ei zic ca nu ma conpar eu cu aia, nu stiu cum sa fac sa ma lase. DAU FUNDA!

1 răspuns:
| CravataAlbastra a răspuns:

Ar trebui sa le înțelegi modul de gândire. Sa afli de ce considera ei acest lucru dăunător si de ce considera aceste persoane( care stau pana tarziu) inferioare.
Intr-adevar acest program nu e benefic pentru tine, dar ar trebui sa înțeleagă nevoile tale.
Pentru ai convinge ar trebui sa ii faci sa înțeleagă ca acest interval orar este productiv (nedaunator). De exemplu daca nu te lasa din cauza programului scolar, ca ai fi obosit la scoală dimineata, le explici ca nu te simti obosit. Soluția problemei este de a afla in primul rand DE CE nu te lasa?!