| Morenita a întrebat:

Am 15 si de cand eram mica imi doresc foarte mult o sora sau un frate, dar mama mea nu mai vrea sa faca un copil sub nici o forma deoarece spune ca are 40 de ani si pot aparea complicatii, dar mai este si faptul ca s-a simtit foarte rau cand m-a nascut pe mine deoarece in timpul operatiei de cezariana a facut un stop respirator de la care isi putea pierde chiar viata.Cum sa o conving sa mai faca un copil avand in vedere faptul ca cele mai multe persoane chiar si din lumea mondena fac copii la varste destul de mari peste 35 de ani.Va rog dati-mi niste sfaturi, chiar imi doresc mult o sora.

8 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Eu am 17 ani si i-am zis mamei pana de curand ca vreau un fratewaiting
Dar ea dupa ce m-a nascut pe mine nu a mai putut face copii.Si eu m-am gandit la varianta adoptiei insa e mai complicata decat crezi.Pana la urma te vei resemna.Cred

| andrei a răspuns:

Vrei ca maicata sa moara?
vrei ca sorta sa te frce la cap toata ziua? adica eu imi imaginez ca tu vrei sa te joci cu ea si toate cele dar copii mici nu stunt asa sut dati naibi toti ...nuu situ stiu nimicx(

fa-ti cu un copil si zi ca e sorta

| Fifylici a răspuns:

Da exista riscul asta, pe mine mama m-a conceput chiar la 40 de ani eu mai avand 3 frati inaintea mea 2 frati si o sora.Multi medici i-au spus sa ma avorteze ca din cauza mea facuse tensiune in timpul sarcinii si mai tot timpul era in spital fiindca depunea si mult efort fizic si psihic chiar ea fiind asistenta medicala asa ca i-au propus sa scape de mine si sa se gandesca la viata ei dar parintii mei si-au asumat un risc mare asa m-au pastrat.Au aparut complicatii si la nastere i-au intrebat pe cine salvam pe mama sau pe copil? iar mama a spus salvati copilul adica pe mine dar din fericire si cu ajutorul lui Dumnezeu astazi traim amandoua.In sala de nasterii erau si cardiologi si ginecologi si dupa ce m-am nascut medicii care o cunosteau pe mama si care au asistat-o la nastere i-au spus asa daca copilul asta supravietuieste[precizez chiar daca m-am nascut la termen aveam doar un 1kg si 800 de g si scazusem la 1kg asa ca 6 saptamani am stat in incubator] tu sa o aduci la noi in spital sa o vedem iar anul trecut a facut asa cum a promis m-am dus sa i vad si toti care au fost in sala acum 15 se minuneau si se cruceau ca sunt eu ca traiesc si sunt sanatoasa.Plus de asta pana sa ma nasc eu mamei i s-a spus ca nu mai are voie sa faca si altii copii ca cand l-a avut pe fratele de dinaintea mea l-a nascut prin cezariana si i s-a rupt placenta in timpul sarcinii si de-a tunci aparuse complicatii.
Eu zic asa ca totusi e cam inaintata varsta trebuia sa o rogi cam pe la 30-35 de ani sa se apuce de treaba decat Doamne fereste sa pateasca ceva in timpul sarcinii mai bine sa ramana asa.

| LuckyboyRO a răspuns:

Io am o sora si e destul de enervanta blushing imi tot povestes te cu desene animate si ma plictiseste. dif intre noi e de 7ani. daca mama ta mai face un copil o sa fi pe locul 2 mai ales pana se face si ea mare.nu stiu ce solutie sa iti dau ca sa o convingi pe mama ta. nu cred ca are rost sa mai insisti.

| ♫♥laurik♥♫ a răspuns:

Eu am un frate mai mic si iti spun ca nu este asa usor cum pare.
Acum ceva timp imi doream foarte mult un frate sau o sora si pana la urma chiar mi s-a indeplinit dorinta. Diferenta dintre noi doi este de 11 ani.
Dar de cand s-a nascut el trebuie sa am grija de el pentru ca mama este la munca.
Si mereu plange si daca nu ii dau o jucarie anume incepe sa ma traga de par...
Dar daca chiar iti doresti foarte mult o sora poti vorbi cu mama ta si sa ii spui ca te simti singura fara o sora sau un frate langa tine, dar inainte de asta gandeste-te si la sanatatea mamei tale
Succes happy

| georgiana952 a răspuns:

Da, sa stii adoptatul ar fi o idee foarte bunahappy sunt multi copii care sunt abandonati, si poate sa il ia de mic, de pe la 8 luni sau 1 anbig grin
Sper sa reusiti sa faceti cevabig grin

| jojolyk a răspuns:

Pai daca nu mai vrea sa faca copii, dc nu infiaza unul?

| Andreea_2287 a răspuns:

Probabil este un risc mare. Sfatul meu este sa o lasi pe mama ta sa decida. Daca ea spune nu, inseamna ca are motivele ei intemeiate.Sa stii ca este greu la varsta de 40 de ani sa mai ai grija de un bebelus care va plange si nu o va lasa pe mama ta sa doarma sau sa isi faca alte treburi.
Mai rabda vreo 5 ani si ai sa ai tu un bebelus.