| User62819362992728282 a întrebat:

Buna, am 16 ani in 4 luni voi face 17, de când mă știu am probleme in familie din cauza tatălui meu. In principiu mai am o soră mai mică, mereu stăm cu frica de el, ne tratează ca pe niște servitoare și ne scoate mereu ochii ca avem condiții și ca ne crește, eu acum întreb. Nu asta este datoria de părinte? Sa ii oferi conditii copilului tău să îl crești arătându-i iubire și afecțiune ca doar prin asta ai făcut acel copil, prin iubire.
Mama mea la fel, mă jignește, cred ca au trecut mai bine de 6 ani de când eu si mama ne certăm zilnic, mă jignește în ultimul mod posibil, repeta de sute de ori ca sunt o,, curva,, și accentuează fiecare cuvânt urat pentru a mă face să mă simt prost. Sora mea mai mică tine cu ei, mă simt foarte, exclusă am o gândire diferită față de a lor, nu mi se pare normal ca un tată de fată pe care îl respecți și nu îi întorci niciodată cuvântul să-ți spună ca se urcă pe tine și-ți rupe gâtul dacă încerci să comentezi (de fapt voiam să explic cum mă simt). Din această cauză eu am fugit o dată de acasă, iar acum sunt luata în evidență la poliție, dar aceștia au continuat să-mi scoată ochii, să mă înjosească, nu îmi dau voie să am,, prieteni,, care oricum nu există dar nu am voie să fac nimic decât să stau în casă să ajut la treburile din curte și să mă supun … Stiu ca mai am doar un an de îndurat dar nu mai rezist, sunt obosită, aș vrea să mă mut la mătușa mea care a fost dispusă să mă ajute, aș vrea să știu dacă i-aș spune tatăl lui meu ca plec, iar el va suna la poliție pentru ca am vorbit despre asta și nu mi-a spus ca sunt liberă să plec ca nu îi interesează, dar el e obligat să anunțe poliția, dacă eu plec de bună voie din cauza lor practic iar poliția va veni să mă caute, mătușa mea va păți ceva? Iar eu voi fi luată la casa de copii în caz de voi spune toate celelalte povești în care este implicată multă violență verbală și fizică? Eu nu aș vrea să îi fac rau surorii mele prin fapta mea, vreau doar să plec și să mă retrag din familia lor, aștept răspuns sunt puțin disperată … vă rog

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sunati la Protectia Copilului si se vor ocupa ei de tot, pe voi va vor pune sub protectie intr-un camin de fete, iar pe parinti ii vor investiga.
Matusa ta nu are nici un drept asupra voastra si legal nici o putere sa va ajute.

| Madaxo97 a răspuns:

Îmi pare rău că treci prin așa situație nasoala, nu este normal deloc ce ți se întâmplă, părinții tai sunt datori să te crească și să îți ofere condiții cel puțin până la 18 ani, pentru că tu nu ai cerut să te naști pe pământ, ei au decis să te aibă, iar acum te abuzează cu înjurături și amenințări, e ceva îngrozitor ce face tatăl tău si mama ta, un părinte adevărat nu face ce fac ei, nu există să îți faci propria fiica curva și să îi scoți ochii pentru că o crești. Mai ai puțină răbdare până devii majora și poți pleca din acel mediu toxic, ia-ți un job si stai singură undeva cu chirie sau la mătușa ta. Las-o pe sora ta, pleacă și nu te mai uita în urmă.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa vorbim! Asociatia Telefonul Copilului poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Poti primi ajutor specializat in mod gratuit si in deplina confidentialitate.

Apelul catre 116111 este gratuit din retelele Telekom, Orange si Vodafone, de luni pana vineri, intre orele 08.00 – 20.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente

Daca te simti in largul tau mai degraba in mediul online, ne poti scrie la 116111@telefonulcopilului.ro sau pe http://www.116111.ro (disponibil 24/7).

Poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra disponibila pe dispozitive android Happygraff http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Noi te ascultam oricand si pentru orice problema!

| Cipi1212 a răspuns:

Nu ai bunici care să țină cu adevărat la tine ca să te duci la ei?

| 1onur a răspuns:

Ai niste "părinți"...

Te poți muta la mătușa ta de mâine Chiar și de astăzi. Ei nau decât să sune la poliție dacă mătușa ta te ia asupra ei până devi majoră ei n-au nicio putere asupra ta daca tu îți dorești să stai la mătușa ta. Ei te tratează grav de rău...

Dacă ai fi fost copilul meu fericirea ta era pe primul loc indiferent de ce prieteni ai fi avut indiferent de cum te-ai fi îmbrăcat indiferent ce Prostie și greșeală ai fi făcut tot copilul meu rămâneai mai bine moream decât să-ți vorbesc în halul ăla sau săți vorbesc atâta de urât și de greșit

Eu nu înțeleg de ce au mânia asta bolnavă ieșită din ori-ce situație normală ca uni părinți să-și trateze propi copii cu atâta Prostie cu atâta ură cu atâta dușmănie să-ți trateze copilul propriul Copil trebuie sa ai probleme grav rău de tot grav rău de tot de sănătatea să-ți umilești copilul să-ți tratezi copilul în halul ăsta...

| 1onur a răspuns:

Trebuie săi spui mătușii tale situația pe care o trăiești cu ei in acea casă cum te tratează cum te umilește cum te amăgești cum te rănește părinți tăi cum îți tratează viața și sufletul tău astfel și în felul ăsta poți sta liniștită la mătușa ta și în felul acesta poți să trăiești o viață pre cum ți-o dorești tu după regulile tale dorințele tale plăcerile tale legile tale