| MadaMadalici a întrebat:

Buna am 17 ani 1.82 si 60 de kg. In ultimele luni am cam lasat sportul deoparte si am inceput sa mananc aproape dublu fata de cum mancam si pentru asta am pus 5 kg pe mine ..Sunt model si aceste 5kg sunt o problema pentru mine. De cateva zile am inceput sala din nou si as avea nevoie de anumite programe/ exercitii dupa care sa lucrez, care sa ma ajute la slabit si la tonifiere. In special picioarele si spatele ma intereseaza.

Multumesc

7 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

1.Alcatuieste-ti un antrenament bine structurat, care sa includa TOATE grupele musculare, de-a lungul saptamanii, ordonate dupa posibilitatea ta de a ajunge in sala. Daca vrei un corp frumos trebuie sa stii ca acesta consta in forme dragute si suple de-a lungul intregului corp. Daca va fi cazul si vei dori, iti pot alcatui un tip de antrenament cu care sa experimentezi.
2.Ai in vedere sa respecti urmatorul raport in alimentatie: 45 % proteine - 40% carbohidrati -15% grasimi sanatoase.
3.Nu te feri si nu te speria de antrenamentul cu greutati! Ele iti vor oferi "tonifierea" de care vorbesti. Fetele nu beneficiaza de acelasi nivel de testosteron ca baietii, pentru a se dezvolta atat de puternic. "Tonifierea" reprezinta de fapt un muschi care este ferm, iar acea fermitate o vei obtine prin antrenamentul cu greutati (rezistenta).
4.Ai in vedere sa nu exagerezi cu cardio, nu se face cardio zi de zi si nici de aceeasi intensitate de fiecare data. Corpul se adapteaza si nu mai raspunde la stimuli. Incepi prin a efectua cardio (banda, coarda, bicicleta) de maxim 4 ori pe saptamana, dintre care 2 sa aiba intensitate ridicata si 2 intesitate medie-scazuta.
5.Consuma minim 2-3 L de apa, te va ajuta enorm.
6. Ofera-i corpului tau sansa de a se reface, nu exagera cu exercitii, cardio, etc.
7.Nu complica prea mult lucrurile ("Vai, am mancat ceva dulce, acum sigur ma ingras" ). Esti om, ai nevoi, pofte, asa ca indeplinesteti-le. 1 zi pe saptamana, consuma ce iti pofteste inima (moderat insa).
8.Si la final, cel mai important, FII CONSTANTA IN CEEA CE FACI. Asta iti va aduce rezultatele dorite. Poza pusa de tine nu este un fizic impresionant si nici greu de atins. Ai fi surprinsa cat de repede il vei obtine daca urmezi pasii expusi mai sus.

Iti doresc mult succes si poate revii peste ceva timp cu niste rezultate de genul "Inainte si Dupa".

| MadaMadalici explică (pentru aditimus):

Mersi de raspuns... in legatura cu alimentatia eu am o mica problema (nu mananc destule proteine, adica carne in general dar incerc sa compensez cu lactatele fructele si legumele). O alta ar fi ca nu beau apa doar daca mi-e sete si asta ar insemna undeva la 0.5l/zi maxim ). Si hmm la care poza te-ai referit? multumesc

| Onixuţa a răspuns:

Heii!
Ai o înălţime perfectă! Eu am 14 ani şi 1.77m dacă aş face sport aş putea atinge înălţimea ta?
Eu fac kangoo jumps ocazional- nu prea am timp, jogging, aerobic, cardiio sau fitness.
La înălţimea ta eşti superbă!
Corpul tău s-ar tonifia printr-un program de kangoo cu siguranţă. Ar mai fi bun un program cu pilates.Pentru spate, cel mai recomandat efort ar fi sala. Dar poţi încerca exerciţii pe youtube.
Sper ca te-am ajutat! :** Dacă te mai pot ajuta cu ceva, oricând!

| MadaMadalici explică (pentru Onixuţa):

Am fost si la kangoo o perioaada dar nu imi place foarte mult ...hmm mai ai timp sa cresti eu abia de la 14 ani am inceput sa ma innalt, la varsta ta aveam undeva la 1.73. Dar consider ca ai o innaltime foarte ok... uite eu deja am o problema in gasirea jeansilor toti imi sunt scurti

| Onixuţa a răspuns (pentru MadaMadalici):

Ce taree! :X
Vreau şi eu măcar 1.80 big grin
Blugi găsesti peste tot, modelele sunt o problemă. E frumos să ai picioare lungi, subţiri. Îmi spui te rog cum te-ai înălţat? Ai făcut vreun sport sau părinţii tăi sunt înalţi? La mine tata are 1.90 şi mama 1.81. happy

| Alexaandreea a răspuns:

Buna! In loc de sala eu iti propun KANGOO JUMPS-este cea mai buna metoda de a slabi si de a-ti tonifia intreg corpul!

| georgianageo13 a răspuns:

Te sfatuiesc sa faci mai multa miscare si sa mananci sanatos sa bei multa apa si sa te relaxezi cand trebuie. Sper ca te-am alutat pupici si toate cele bune.