| RahheBlue a întrebat:

am 17 ani si as vrea sa va spun povestea mea in cazul acneei. Prima data am avut 5, 6 cosuri si m-am dus la dermatolog si mi-a prescris zineryt. A functionat iar dupa s-a agravat foarte rau, de la zineryt au inceput toate problemele am avut o acnee foarte grava cu pustule mari si inflamate. Foarte rosii pe aproximativ toata fata. Nu am stiut ce sa fac am intrat in depresie foarte mare incat nu am iesit din casa 5 luni. Inca mai am depresie pe tema asta. In caz ca am temeri de ce ar putea gandii lumea despre problema mea. Iar ei nestiiind cat de mult am incercat sa scap de aceasta problema. Am folosit; pastile, creme, produse naturiste... Voi lasa o lista cu toate produsele folosite : zineryt, freederm, crema de galbenele, crema tip argila, usturoi, miere, demachiant garnier, produs care avea in compozitia lui 3 ceaiuri, iar acum folosesc fucibet care nu e asa de buna in plus am facut 4 sedinte pentru curatarea fetei, stoarcerea si injectarea acneeii. Precizez ca sunt din arges dar traiesc in Londra iar aici medicii sunt foarte prosti in sens ca nu m-ar ajuta cu nimic. As vrea sa imi spuneti ce pot sa fac in cazul acesta. Acneea o am de 2 ani.

Răspuns Câştigător
| Kis_Iuliana_1983 a răspuns:

Buna! Cel mai probabil problema ta e asociata cu varsta, apoi o alta explicatie poate fi si genetica.
Trecand la lucruri practice, iti recomand sa speli frecvent fata, sa eviti contactul mainilor cu tenul si sa consumi ceai de urzica. Este foarte bun in purificarea sangelui. Nu te astepta la miracole de la inceput, insa nu renunta dupa trei zile. Efectul il vei simti in timp.
In alta ordine de idei, creste-ti self esteem-ul pe care l-ai pierdut din cauza problemei cu cosurile gandindu-te la toate calitatile tale, la toate lucrurile pe care le faci bine! Sunt sigura ca ai destule de pus pe hartie! Si e pacat sa te izolezi cand timpul petrecut cu prietenii e atat de placut.
Deci: pastreaza tenul cat mai curat si bea cate doua cani de ceai de urzica zilnic! Succes!

1 răspuns:
| Dd4aNn a răspuns:

Si eu am avut o problema asemanatoare. Am incercat cu tot felul de produse si nimic... Poti incerca sa iti schimbi alimentatia si sa faci miscare, mergi la lasa sau chestii din astea. La mine a functionat