| anonim_4396 a întrebat:

am 18 ani.am o relatie de 9 luni jumate(primul meu iubit). ne ubim foarte mult. mi-a dovedit ca ma iubeste de nenumarate ori.acum 4 luni am decis sa-mi incep viata sexuala cu iubitul meu.inainte aveam ciclul aproape regulat(imi venea fix la 28 de zile, cu o zi inainte sau cu o zi dupa). de cand mi-am incepu viata sexuala, imi vine ciclul tot cu o cam cu o saptamana mai devreme.acum trebuia sa-mi vina pe 25 si mi-a venit pe 19.nu am dureri de burta sau ceva de genul.ciclul ma tine la fel(3-4 zile). precizez ca am folosit intotdeauna prezervativ.de ce imi vine ciclul mai devreme? o fi din cauza dereglarilor hormonale care le-am suferit? sau? straight face multumesc.kiss

4 răspunsuri:
| Fifylici a răspuns:

Buna
chiar tu ai spus din cauza dereglarilor hormonale
si eu am ceva similar nu mai ca mine ori nu imi vine de loc vreo 3 luni ori cand vine menstruatie ma tine 2 saptamani
dar ca sa fi tu mai calma mergi la medic pentru consult vei vedea ca iti va da dreptate

| Clauditza a răspuns:

La 18 ani primul iubyt? ciudat...

| Adya20 a răspuns:

Posibil.insa este normal atunci cand iti incepi viata sexuala sa mergi la ginecolog, nu te speria, asa trebuie.mai ales de la 18 ani.este bine sa discuti aceasta problema cu un doctor ginecolog si daca ti-e rusine de doctori sunt si femei.asa ca poti apela la un specialist, este posibil sa fie o cauza ceea ce ai spus tu dar eu te sfatuiesc sa mergi la ginecolog:*Oricum apar multe schimbari cand incepi viata sexuala.mai ales schimbari ale corpului, capeti alte forme.se mai maresc sanii.si multe alte schimbari dar asta nu-i un lucru atat de rau cum pare! Plus ca fiecare femeie difera de la una la alta, nu este obligatoriu ce mi se intampla mie sa ti se intample si tie sau o solutie incercata de o femeie nu inseamna ca i se potriveste si alteia.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai suferit dereglari hormonale datorita inceperii vietii sexuale un pic cam devreme, sub varsta minima la care organismul este pregatit. Eu cred ca ar trebui sa discuti chestiile astea cu ginecologul care te-a consultat dupa inceperea vietii sexuale si care te consulta in mod regulat. Nu este normal si trebuie sa gasiti cauza si, implicit, remediul.