| anonim_4396 a întrebat:

Buna,am 24 de ani(nu-mi arat varsta) si n-am avut niciun prieten, am ajuns sa-mi fie rusine sa spun asta cuiva. Vorbisem cu un baiat pe net si mi-a spus ca tu" n-ai experienta, habar n-ai ce inseamna dragostea", acum ca sa iubesti mai noi iti trebuie experienta?! Voi baieti nu mai apreciati o fata cuminte? Ce ati crede despre o fata de genul asta?

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

Eu apreciez mai mult ca orice o fata cuminte. Nu suport fitoasele din ziua de azi care au 1.50 si se comporta ca si cum ar fi niste regine. DECI NU SUPORT! SIMT CA O IAU RAZNA IN PREAJMA FIINTELOR DE GENU'. Cum ar fi de ex. o colega de a mea. Odata, intru eu in clasa, iese si ea in acelasi, ma injura (fara sa-i fac nimic), eu ii dau o palma (usoara, mai mult ca sigur nu a durut-o), dupa intra ea in clasa. ce sa vezi, ma injura, mai adauga,, cand am sa-ti trag una..." (dar ea are capul nici pana la umarul meu), iar la sfarsit imi zice,, pune-te in genunchi si cere-ti scuze". Cand am auzit asta, efectiv, mi-a dat crash creierul. Dar cine se credea ea ca sa fac eu asa ceva? (sper ca ti-am dat un exemplu bun). Sunt prea,, pline" de ele, prea vor sa fie tratate ca niste regine, nu au pic de respect pentru cei din jur sau nici macar pentru ele. Isi distrug fata care le-a dat-o bunul Dumnezeu cu machiaj si alte prostii.
Ok, acum ce-i de facut in cazul tau. Pai, ai 24 de ani (multi inainte), vrei un prieten, asa-i? Mm... greu, greu, greu. Pentru ca toti sunt salbati, alcoolici, drogati, golai iar tu esti fata cuminte. Nu. nu stiu, chiar nu stiu ce sa zic. Nici singura nu cred ca vrei sa-ti petreci tot restul vietii. Totusi, undeva, acolo, este un baiat care te asteapta, care cauta fete ca tine. Cauta-l si o sa-l gasesti. Dar ai mare, mare grija cu el. Sa nu para bun numai ca sa te atraga langa el si dupa sa-si arate adevarata fata prea tarziu. Ai mare grija cu el. Si incearca sa-l tii cat mai mult in viata ta. Pana la sfarsit daca se poate. Si ia in considerare urmatoare vorba :,, Mai bine singur, decat cu prieteni falsi pe langa tine" Chiar daca in cazul tau e ceva diferit, dar sper ca intelegi ceea ce vreau sa-ti transmit. Pe scurt, nu merita sa stai pe langa cineva care-si bate joc de tine, care nu te ajuta, in care nu ai incredere si care sta langa tine numai cu un anumit scop. Acel scop fiind unul rau. E mult mai bine singur decat cu cineva de genul asta. Indiferent daca e fata sau baiat
Legat de experienta. Nu, nu iti trebuie. Fiecare suntem incepatori cand incercam ceva nou. Cel care ti-a scris mesajul, e ca si cum ar cere de la un copil de 2 ani sa stie intreaga istorie a tarii. Cam asta e ce-ar zice. Doar nu intri intr-o relatie cu experiente. Aflii si incerci lucruri noi pe parcursul unei relatii, mai ales daca-i si prima. Deci a zis o prostie mai mare decat el.

Dupa cum am zis si la inceput, apreciez NESPUS de mult o fata cuminte, care nu se da cu sute de straturi de machiaj, doar ca-i rusine sa-si arate adevarata fata, care nu se duce in cluburi, care nu bea (in cantitati mari), care nu fumeaza, fara fite, fara tupeu, sa aiba incredere in mine, sa fie intelegatoare, buna la suflet. Legat de aspect fizic, siner nu prea ma intereseaza si nu cer, tate cat 2 pepeni si c*r cat 2 mingi de basket. Am cerinte cam mari, stiu, dar pentru mine asa ar arata fata perfecta. Mult succes in cautarile tale pentru baiatul potrivit, o sa-l gasesti. doar cauta-l happy pentru ca exista, iti spun eu.winking

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

Buna, iti multumesc pentru acest mesaj, imi face bine sa citesc mesaje de genul asta, a te machia nu mi se pare ceva iesit din comun, toate fetele o fac insa eu zic sa nu se exagereze (multe se machiaza din cauza petelor, cosurilor sau pur si simplu din prostie de a fi la moda, cand esti copil 12-18nu e in regula sa te machezi, de la o varsta mai merge dar foarte putin, mai bine ar cauta un remediu pentru probleme pe care le au cu tenul)Deci, probabil problema o fi la mine din cauza faptul ca m-am obisnuit singura, cum spui si tu e greu sa gasesti pe cineva cum ti-ai dori, nici singura nu poti sta dar nici cu oricine nu poti sta, acea persoana ar trebui sa te merite.baietii pe care i-am placut( in taina )m-au facut sa ma obisnuiesc sa fiu sungura, pentru ca am avut numai dezamagiri, am placut pe un baiat timp de 7luni fara ca el sa stie, crezand ca si el ma place dandu-mi tor felul de semne, se uita la mine de cate ori ma vedea, doar ca am vazut ca are iubita de 2 ani, probabil ca il atrageam doar fizic.

27 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu-ti trebuie experienta, trebuie doar sa stii cateva lucruri de baza ca sa nu fii naiba naivelor, ca devine enervant pana la urma, si sa nu-l sufoci pe cel de langa tine, sa vrei sa-l vezi non-stop, sa-i scrii in continuu etc.
Eu ca fata nu am nicio parere, fiecare e cum vrea si cum a fost lasat. O sa-ti gasesti un baiat ca sa aprecieze exact faptul ca esti asa inocenta in iubire. happy

| OldSoul a răspuns:

Sincer, eu chiar caut o fata de genul asta, dar nu gasesc.
Stii fiecare e cu gusturile lor, depinde ce astepti de la o fata si de rabdare pe care o ai.

| DREAMS92 a răspuns (pentru OldSoul):

Ma bucur ca inca se mai gasesc baieti care apreciaza fete de genul, chiar nu mai crede-am ca mai exista baieti care cauta fete asa, la ce se intampla in zilele noastre, ce se vrea, cauta.

| mentholinks a răspuns:

Eu apreciez. Tine-te bine si nu renunta, inca mai poti gasi pe cineva pe placul inimii tale.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca ajungi la varsta asta fara iubit e clar ca ai multe nemultumiri si frustrari acumulate in tine asa ca... mai bine fara. Trebuie sa astepti sa te caute unu din ala de "treaba" care nu prea le are cu fetele si sa stea sa iti suporte toate fitele. Baiatul ala ti-a zis oarecum ceva bine. Nu ai pic de experienta, habar nu ai cu ce se mananca o relatie. Nu e mare nenorocire, nimeni nu se naste invatat dar deja vad frustrarea in tine cand incepi cu "voi baieti nu mai apreciati o fata cuminte". Astia de mai sus care ti-au cantat tie in struna, intreaba-i cati ani au si daca au iubita. Nu o sa te mai miri dupa ca ti-au raspuns ce vrei tu sa auzi.

| DREAMS92 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt constienta ca nu toti au gandirea celor de mai sus si pot accepta si pareri mai putin placute,si eu as putea spune despre tine ca pari frustrat, atata timp cat nu ma cunosti, nu ma poti face fitoasa, si nu din frustrare am intrebat daca baietii nu mai apreciaza" cumintenia"unei fete, era doar o intrebare (frustrata as fi fost numai daca as fi urat baietii asa ca...winking

| anonim_4396 explică (pentru DREAMS92):

Nu ai fi prima si nici ultima care zice asta dar chestia e urmatoarea. Eu nu am spus asa la hoha ( ca tine ) ca esti frustrata. Printre multe chestii care le-ai spus, a fost si faptul ca baietii care ti-au placut erau luati. Azi unu, maine altul, 4 ani mai tarziu inca 10 si mai devreme si mai tarziu incepe sa fie frustrant asta. Oamenii cred ca sunt "proiectati" sa vrea mereu ce au altii fie ca vorbim de inteligenta lor, banii lor, femeile / barbatii care ii au s-a.m.d. M-am uitat putin la raspunsurile tale si am vazut ca ai ajuns si tu putin ca restul alora bune de nimic ( nu zic ca esti si tu asa, prevad ca vei intelege asta laughing ) si spui ca baietii trebuie sa le faca pe toate. Dar motivul tau e banal. Ai tras teapa cu un baiat care avea iubita de 2 ani si asa deja ii vezi pe toti. Nu vad un viitor bun in fata. Ori o sa ai parte de un basm ( din pacate pentru tine nu traim intr-o lume a basmelor ) si vei gasi prin minune pe unu de treaba cu care o sa mori cu el de batranete sau 2 rele. Ori mori singura intr-o casa plina de pisici sau mai rau, dai peste un mitocan care o sa iti faca rau si dupa ce te desparti de el o sa faci iar prostia sa crezi ca sunt toti asa si o sa mori iar intr-o casa plina de pisici. Baietii astia de "treaba" care ii gasesti mai sus, nu sunt genul de baietii care sa bage fetele in seama, nu sunt la petreceri si mai stiu eu ce. Ei asteapta fata sa ii bage in seama si restul. Asa ca daca vrei ca ei, trebuie sa faci anumite schimbari in comportamentul tau. Te gandesti tu daca merita efortul sau nu. Multa bafta. O sa ai nevoie.

| DREAMS92 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu unde ai citit tu ca as fi zis cum ca ar fi toti la fel?! tu ai citit cateva randuri despre mine dar habar n-ai din ce familie ma trag eu, in afara ca am 24de ani si n-am avut iubit, ce mai stii despre mine?! nimic! gandeste-te la viitorul tau 'scumpule'rautate ce esti, esti prezicator?! probabil esti tare-n gura doar pe net ca ceilalti, cred ca n-ai avut in viata ta o fata sau daca ai avut, ai avut numai panarme ..bafta tie prezicatorulelaughing

| anonim_4396 explică (pentru DREAMS92):

Suparata mai esti, tocmai ce ziceam de frustrare. Esti ca un vulcan tu fata draga. Nu am mai avut iubita, sunt inca la gradinita sad. Ma inveti tu cum sa cuceresc una? Una de treaba ca tine!

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine este ca daca scriem ceva aici, sa o facem ca sa-i ajutam pe oameni, si nu sa le distrugem speranta. Daca nu, atunci sa nu scriem nimic si sa trecem mai departe. Trebuie efort ca sa ne abtinem. Critica este buna doar atunci cand este constructiva, si nu cand este distructiva.
Iar acum vorbind omeneste, si lasand gluma la o parte -daca o fata iti da o palma, tu i-o intorci? Tu tocmai aceasta ai facut.
Cauta sa ajuti omul; raspunde numai acolo unde il poti ajuta.
In ce priveste frustrarile, toti oamenii au asa ceva, indiferent de varsta, de clasa sociala, fie de o natura fie de alta. Cat exista pamantul acesta si pana la sfarsit impreuna cu toti cei care se vor mai naste, toti oamenii au frustrari. Si e normal lucrul acesta. De ce? Pentru ca asa doreste Dumnezeu ca nimeni sa nu piara din pricina mandriei. Caci frustrarea nu este nimic altceva decat imposibilitatea de a inlatura o problema pe care nu o putem face singuri. Lucrul acesta este lasat de Dumnezeu spre binele nostru ca re/cunoastem ca ajutorul nostru este doar la El; si ca El este sursa tuturor binecuvantarilor pe care le avem si le vom mai avea.
Repet pentru a treia oara: ajuta numai atunci cand poti ajuta. Avem nevoie unii de altii.

Ct despre tine DREAMS92, sa nu-ti pierzi speranta. Apeleaza la Dumnezeu pentru orice problema pe care o ai pe suflet. Fa din El sprijinul tau si vei vedea ca Dumnezeu nu Se va lasa dator, si nici nu va zabovi in ati raspunde.
Uite, pentru o mica incurajare te sfatuiesc sa urmaresti filmul "The Book of Esther" de aici: data:text/html; charset=utf-8; base64, PGlmcmFtZSBzcmM9Imh0dHA6Ly93YWF3LnR2L3dhdGNoX3ZpZGVvLnBocD92PUI5TUJVUzZSTkJEQSZkYXRhdD0xIiBzY3JvbGxpbmc9Im5vIiBmcmFtZWJvcmRlcj0iMCIgd2lkdGg9IjEwMCUiIGhlaWdodD0iMTAwJSIgYWxsb3dmdWxsc2NyZWVuPSJ0cnVlIiB3ZWJraXRhbGxvd2Z1bGxzY3JlZW49InRydWUiIG1vemFsbG93ZnVsbHNjcmVlbj0idHJ1ZSIgc3R5bGU9InBvc2l0aW9uOiBmaXhlZDsgdG9wOiAwcHg7IGxlZnQ6IDBweDsgd2lkdGg6IDEwMCU7IGhlaWdodDogMTAwJTsiPjwvaWZyYW1lPg==
http://filmecrestineonline.com/......stera.html

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Evita sa te mai bagi in seama cu mine de acum in colo.

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-am scris ca unui frate. Poate ca pare un motiv de suparare; accepta mustrarea, accepta ca ai gresit. Recunoasterea greselii, acceptarea, iti va aduce o stare de spirit buna, sanatoasa. Nu este sanatos sa porti pica pe oameni.
Pentru ca suntem creati de acelasi Tata ceresc, atunci tu imi esti frate, iar dreams92 imi este sora. Si cand vezi ca unul il injoseste pe celalalt, poti trece nepasator mai departe? Iata ca eu nu sunt asa. Intotdeauna am sarit in ajutorul celor slabi, si nu am inchis ochii atunci cand cineva este umilit de catre un om ca si el. Viata nu este destul de grea de o mai ingreunam si mai mult semenilor nostri?
Accepta mustrarea; nu fii suparat; alunga supararea; caci Dumnezeu imi este martor ca am procedat drept si bine fata de tine.

Citeste de aici: http://text.egwwritings.org/search_book.php?lang=ro&UIlang=ro cartea "Minte Caracter şi Personalitate, vol. 2", Capitolul 46 — Relaţii interumane.

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Asta inseamna acum cand ii spun verde in fata unei persoane cum este, ca o injosesc? De asta ti-am zis, scuteste-ma de homosexualitatea ta religioasa pe viitor amice. Ce cauti tu pe internet? Locul tau e pe un munte undeva unde nu poti imprastia prostia asta religioasa la nimeni!
PS. Ironia este ca nu as putea fi suparat nici daca as vrea asta. A fi suparat inseamna sa iti pese.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se putea sa nu fie ignore laughing.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

@Dreams Daca nu erai o frustrata care te roade adevarul nu imi dadeai asa repede ignore si nu stergeai repede intrebarea. Degeaba ai 24 de ani ca ai maturitatea unei rasfatate de 12 care moare ca nu toti sunt de acord cu ea. Si da, continua sa te minti ca esti mare cautata rolling on the floor.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

@Cosmar Continua sa zici de mine ce vrei dar nu am dat in cap nimanui si in afara de "frustrata" nu am zis nimic altceva rau. Dar asa e cand te-ai invatat sa fie toti de acord cu tine, iese fum pe nari mai ceva ca trenul. Incredibil totusi cat de repede fugi cu coada intre picioare, de acolo si ignore. Mai bine "rau" ca mine decat o persoana falsa ca tine care asteapta mereu doar sa fie de acord restul cu tine. Te respecti pe naiba fata draga. Singura ai spus ca increderea ta in tine e sub 0 asa ca nici naiba nu ar vrea o asa persoana langa. Repet, minte-te in continuare ca esti mare cautata ca ai si multe de oferit nu gluma laughing.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

@Cosmar Saraca de tine, mergi la doctor daca ai caracter asa slab si faci infarct pentru cateva cuvinte citite pe un site.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pe langa frustrata mai esti si prost crescuta. Maimuta crescuta pe garla.

| Creierash a răspuns:

Am o intrebare pentru tine, si raspunde cat poti de sincer: de ce crezi tu ca nu ai avut niciun prieten?

| DREAMS92 a răspuns (pentru Creierash):

Sunt mai multi factori. unul este neincrederea in mine,in ceilalti, educatia pe care am primit-o,baietii care nu vor altceva decat distractie,frica de a nu a da peste un mincinos,daca te referi ca as fi urata, nicidecum, baieti care m au placut si ma plac sunt doar ca eu sunt mai selectiva (la modul placut, nu ca as fi vreo fitoasa)i mi-e sa nu ma obisnuiesc asa.

| DREAMS92 a răspuns (pentru Creierash):

Pe cine am placut eu ..au avut prietene, mereu mi se intampla asta.

| DREAMS92 a răspuns:

Emptybook Ce n.ai inteles tu este ca ...am ales sa fiu singura,sa nu am iubit nu ca nu m'ar lua nimeni( e o diferenta),baieti au fost si sunt care ma plac doar ca eu nu, nu pot sa stau cu cineva daca nu il plac,daca tu poti e treaba ta sau daca stai cu cineva doar pentru ca nu te mai ia nimeni e alegerea ta, (eu nu am fost disperata dupa baieti,mai ales ca avem a/am admiratori reali nu doar dp internet, nu le-am dat importanta, si poate par aroganta acum, dar nu ma intereseaza, ai o rautate in tine de parca ti as fi facut ceva ori esti frustrat ca n-ai avut in viata ta o fata cuminte scumpule?happy

| DREAMS92 a răspuns:

Nu s-a sters ramane pe site, altfel nu aveai cum sa-mi raspunzi, asa destept esti? ai invatat si tu un cuvant 'frustrare'altceva mai stii? rautateeeee...laughing)macar stii intelesul?!, mori ca n-ai avut o fata cuminte?!laughing! nu mai prostii n-ar aprecia o fata cuminte.Te am ignorat pentru ca ai rautate in tine, puteai sa vb in altfel doar ca s-a vazut care e frustratul aici. Daca nu mi-a placut sa schimb barbatii cinste mie..ma respect.hai pa.

| DREAMS92 a răspuns:

Falsa nu sunt, unde am zis eu ca increderea in mine e sub 0? iti place sa bagi de la tine? normal ca ma respect o data ce n-am acceptat minciunile baietilor, eu n am vrut si nu vreau sex draga, eu vreau sa ma daruiesc cuiva care m'ar merita.asa ca te as ruga sa incetezi cu commenturile, unde vrei sa ajungi?! pastreaza'le pentru tine sfaturile.Eu stiu ce am de facut si ce e bine pentru viata mea.accept pareri mai putin placute dar tu ai intrecut masura, nu ti am facut nimic m.ai luat direct cu Daca n ai avut un iubit pana acum inseamna ca esti frustrata si fitoasa;.ma repet nu stii din ce fam ma trag.Doar am pus o intrebare deranjanta pentru unii de aceea am si sters-o.inceteaza s-a ajuns prea departe.o tii pana maine?! nu m ai inteles e ok..nu pot fii inteleasa de toti accept lucrul asta.asa ca.te rog...sunteti prea rai unii oameni si nu stiti ca asta afecteaza pe unii. putea sa explici in alt fel nu asa...s-a ajuns prea departe.gata.

| DREAMS92 a răspuns:

Esti prost facut gramada handicaptule.