| Nicolly a întrebat:

Am asa o intrebare la voi.Ce parere aveti despre profesia de jurnalista?
daca ma puteti ajuta cu citeva sfaturi.ce face un jurnalist,ce trebuie sa fac in domeniul acesta, in ce domeniu sa invat mai mult etc.voi fi recunoscatoare
Funda!

2 răspunsuri:
| Sadop a răspuns:

Pentru a fi jurnalist trebuie sa fii o persoana sociabila, prietenoasa, dispusa sa afli lucruri noi la fiecare pas facut.
E necesar sa te impaci bine cu literatura si gramatica, sa stii sa scrii un articol, sa te joci frumos cu, cuvintele pentru a captiva atentia cititorului. Daca esti decisa ca asta vrei sa faci poti incepe de pe acum sa te pregatesti practic prin a face o revista a clasei / scolii, un blog, o pagina de Facebook.
Trebuie sa fii pregatita bine in " arta comunicarii".
Este o profesie frumoasa, demna, interesanta, o profesie pe care eu personal as practica-o oricand cu mare placere. Prin intermediul ei cunosti persoane noi, afli lucruri noi, ai o viata in care predomina stirilie, buna-starea.
Un jurnalist este un om de televiziune, radio, presa scrisa, presa online. Ei "lupta" pentru gasirea unei stiri adevarate, iar acest lucru le place si reprezinta viata lor.
Mai multe aici : http://www.alegefacultatea.ro/......ii-1.html/
Succes :*!