| Aliceforyou a întrebat:

Buna~
Am comandat de pe site-ul miniprix niste haine....si o fusta care imi e mare... vreau sa o schimb si sa iau marime mai mica si am sunat la curier si a zis ca sa vorbesc cu cei de la firma de pe id-ul contului
Cum sa fac asta?

3 răspunsuri:
| Roibu a răspuns:

Da! Curierul nu are nicio vina el doar transporta marfa.
Draga mea sa stii ca o data ce am intrat in Uniunea Europeana avem drepturi ca si in Tariile Occidentale.
Protectia Consumatorului are tot dreptul de ai sanctiona daca nu e buna marfa.
In cel mult 24/48 de ore de la dddata/ora achizitionari Vanzatorul Clientul este obligat sa aduca la cunostiinta despre problemele pe care le are cu marfa catre vanzator.
Ori ai un termen de zile de ex 10 zile.
In cazul in care vanzatorul nu doreste sa-ti schimbe marfa cu Bonul Fiscal, Chitanta, Factura te poti adresa la cel mai apropiat Sediu ANPC (Autoritatea Nationala Pentru) (Protectia Consumatorului)
Asa ca cel mai bine grabestete intrucat ei au un Regulament de Ordin Interior care dpoate sa prevada sa fie facuta sesizare de ex in 4 ore daca nu te grabesti s-ar putea sa pierzi.
www.anpc.ro
Multumesc pentru increderea acordata!
Cu drag Roibu Constantin

| Aliceforyou explică (pentru Roibu):

Ce intrebre am pus eu nu are nici o legatura cu rasounsul tauhappy

| Roibu a răspuns:

Ba are o legatura ca daca nu iei mia repede legatura cu vanzatorul sa-r putea sa ramai cu ea in garderoba sa stii ca nimeni nu ti-o va schimba daca tu nu iei legatur cu ei acum si te duci peste o saptamna dar orcare ar fi raspunsul meu este in total alegerea ta ce vei face.