| anonim_4396 a întrebat:

Buna!

am de invatat pentru scoala, nu am nici un chef si nici nu retin ceva x(

ce sa fac?

2 răspunsuri:
| blueangel99 a răspuns:

Păi poţi să citeşti lecţia cu voce tare, şi să încerci să înţelegi ce ai în caiet şi în carte.(tocitul nu te ajută deloc).
De asemenea, dacă e lecţia la biologie, dacă ai în manual o figură, deseneaz-o pe o foaie şi încearcă să o înţelegi.
Dacă e la geografie, trebuie să ai şi atlasul în faţa ta. Sau un glob pământesc...
Dacă e la mate, română sau engleză, aici reţi mai bine din aplicaţii.
La istorie poţi să citeşti lecţia din manual, să o fragmentezi în funcţie de idei şi de paragrafe, şi să le scoţi ideile principale. Adică, eu zic să te foloseşti şi de manuale, pentru că ce ai tu în caiet e doar o scheletul.

| superdorex a răspuns:

Ia lecitina... face bine!