| bixx1 a întrebat:

Buna, am facut un test de sarcina ieri, adica cu doua zile inaintea urmatoarei menstruatii. Testul a iesit negativ (de mentionat ca am facut sex neprotejat in perioada fertila mai exact acum 11-12 zile) problema este ca nu am niciun simptom premenstrual, eu avand mereu genul asta de simptome inaintea fiecarei menstruatii. Nu stiu exact ce sa cred si am nevoie de un sfat. Ultima menstruatie pe care am avut-o a venit tot cu o intarziere de vreo 4 zile, deorece am un program de munca foarte turbat muncind cate 16 ore pe zi si dormind cate 4 ore (nici nu apuc sa mananc foarte mult, mananc maxim o data pe zi). Am nevoie de un sfat sau ceva de genul ca sa ma mai linistesc putin

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Testul a fost facut oricum inutil si eronta, fiindca-i imposibil s aiasa vreun rezultat la acel test, fiind facut mult mai devreme decat este nromal.

Un test corect de sarcina se poate face DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala.
Orice test facut inainte de 21 de zie va fi inuytil si va arata rezultata eronat, fiindca hormonul hgc poate apare in urina, dupa 21 de zile.

| dullcat a răspuns:

Buna.Nici eu nu stiu de ce nu folositi prezervativ? Putem afla? Daca nu intelegeti consecintele sexului nu va mai comportati ca niste adulti, ca apoi sa postati pe TPU, revenind in rolul de copii care au facut o boacana si cauta ajutor.

Sfatul e sa folositi protectie data viitoare sau sa va lasati de meserie.

| Lrs2015 a răspuns (pentru dullcat):

Eu ti am zis ca majoritatea femeilor detesta prezervativul, ce tot nu vrei sa intelegi....nu foloseste pentru ca NU ii place

| dullcat a răspuns (pentru Lrs2015):

Opinia ta si cercului tau de prieteni nu e majoritatea.Deocamdata esti doar un pusti de 23 de ani care numai distractie cauta. Vorbim mai incolo.

| Lrs2015 a răspuns (pentru dullcat):

laughing ba este majoritatea...voi sunteti minoritatea, vei vedea cand mai cresti
Sa intrebi fata care a intrebat de ce face asa!laughing

| Lrs2015 a răspuns (pentru dullcat):

Eu nasol daca la aproape 30 inca nu cunosti cu adevarat unele chestii. Sa ghicesc, e cumva si primul partner? Nimic de ras in asta, dar o femeie care a avut doar unul sau doi nu ar trebui sa si dea cu parerea despre sex, ca nu stie destule...

| sammie a răspuns (pentru dullcat):

Vor să plimbe plozii. Și după aceea vin și se dau rănite pe-aici.

| dullcat a răspuns:

Testul de sarcina se face la 7-10 zile dupa intarzierea ciclului menstrual.
https://www.reginamaria.ro/......e-rezultat

,,Desi multe dintre teste de pe piata spun ca pot arata sarcina chiar din prima zi, cea mai buna optiune este sa astepti ca menstruatia sa intarzie macar o saptamana. Abia atunci, rezultatele unui test de sarcina pot fi luate in considerare. Iata cum functioneaza.

Un test de sarcina este de fapt un test de urina. Prin acest test este detectat nivelul HCG, respectiv hormonul gonadotropina corionica umana. El este numit si hormonul sarcinii. Dupa ce ovulul fecundat s-a atasat de peretele uterului, incepe productia hormonului HCG, iar acesta ajunge in sange si urina. In prima parte a sarcinii nivelul hormonului creste rapid, dublandu-se la fiecare doua-trei zile. Iti recomandam ca pentru a fi cat mai exact, sa faci testul de sarcina dimineata, atunci cand urina este mai concentrata.

Daca testul de urina de sarcina este negativ, dar tot nu iti vine menstruatia, este indicat ca il repeti peste cateva zile.''-https://www.daciamedicalcenter.ro/test-de-sarcina.html

https://www.donna-medicalcenter.ro/blog/test-de-sarcina.html

,,Pentru a asigura precizia unui test de sarcina, se recomanda urmatoarele:

-efectuarea testului dimineata, folosind prima urina, deoarece nivelul HCG este ridicat, ceea ce creste fidelitatea rezultatului;
-consumul excesiv de lichide poate afecta rezultatul unui test de sarcina, prin diluarea urinei, si nu se recomanda efectuarea testului daca ati baut multa apa de-a lungul noptii in curs;
-perioada cea mai scurta pentru a avea rezultate concludente in urma efectuarii unui test de sarcina este de 14 zile de la eventuala conceptie (contact sexual neprotejat);
-efectuarea testului de sarcina la 7-10 zile de la intarzierea menstruatiei, pe fundalul faptului ca nu exista dereglari si intarzieri, in mod obisnuit, ale menstruatiei;
-daca frecventa menstruatiei variaza intre 30-36 de zile, se recomanda folosirea unui test de sarcina la cel putin 1-2 zile dupa aparitia menstruatiei.'' - https://www.catena.ro/......de-sarcina

,,Cand se face testul de sarcina?
Ca regula generala, este bine sa citesti instructiunile de utilizare ale testului, caci acolo gasesti informatiile specifice fiecarui producator. Totusi, pentru rezultate sigure, fa testul de sarcina la macar o saptamana dupa data intarzierii ciclului menstrual sau dupa 10-14 zile de la ultimul contact sexual neprotejat.'' -https://www.drmax.ro/articole/cand-si-cum-se-face-testul-de-sarcina

Ai grija de la cine iti iei sfaturile...