| anonim_4396 a întrebat:

Buna happy
am ff multe cosuri pe fata, m-am saturat de ele. in fiecare zi tot mai multe am sad
cum as putea sa scap de ele? ceva tratament naturist, masti
dau funda big grin

Răspuns Câştigător
| aniiledha a răspuns:

Am gasit mai demult pe net 3 masti pentru puncte negre si cosuri.

sunt foarte usoare de facut

1. Lapte si suc de lamaie.

Aceste doua ingrediente sunt bogate in antioxidanti si asta va ajuta la curatarea porilor de toate impuritatile care pot genera crearea punctelor negre si a cosurilor. Substanta de curatare se prepara adaugand intr-un pahar de lapte cald cateva picaturi de suc proaspat de lamaie. Aplica lotiunea pe tenul curat si maseaza usor cateva minute, apoi las-o sa actioneze circa 10 minute. La final, clateste-ti fata cu apa caldut. Aceasta lotiune se poate folosi de fiecare data cand aveti nevoie sa scapati de punctele negre.

2. Iaurt si coaja de portocala.

Citricele pot face minuni pentru pielea ta, asa ca le poti introduce cu incredere in rutina ta de infrumusetare. Pentru a prepara aceasta masca, adauga doua linguri de coaja de portocala taiata marunt cu patru linguri de iaurt. Amesteca pana obtii o substanta omogena. Aplica pasta pe obraz si maseaza usor cu miscari circulare cel putin 2-3 minute. Aceasta amsca este excelenta si pentru tenul lipsit de vitalitate.

3. Malai si otet.

Aceste ingrediente pe care le poti gasi in orice gospodarie au un efect uimitor asupra tenului. Pentru a crea aceasta masca minunata, amesteca doua linguri de malai cu doua lingurite de otet. Aplica pasta pe fata si las-o sa isi daca efectul 15-20 de minute. Clateste apoi cu apa calduta. Vei vedea ca aceasta este una dintre cele mai eficiente solutii pentru a scapa de punctele negre.

eu de obicei folosesc prima masca. La mine sia facut efectulhappy

9 răspunsuri:
| Twp3w a răspuns:

Da comandati niste lotiuni anumea pentru cosuri de la Avon...Acolo sunt cele mai bune, eu de acelea consum si nu mai am aproape deloc, firma clearskin sunt cele mai bune... funda?:*

Răspuns utilizator avertizat
| PinkkRosee a răspuns:

Sall! Intra pe asta http://www.kudika.ro/......rilor.html * sper ca ti-am fost de ajutor* -fundisa-;)?

| PuFuLeTe a răspuns:

Poii.e bine sa le spargi pentru ca in cosurii se afla puroii si daca nu spargii cosul acel puroii se poate extinde si de la el ti se mai pot face si alte cosurii...si nu este nici frumos la aspect sa tii acel cos cu puroii pe fata straight face

Dar daca cosul este rosuu nu te atingee de ell pentru ca s-ar putea sa se fac si mai mare! doar in cazul in care are puroii atunci este biine sal spargii si apoi sa clatesti fata cu apa calda in niciun caz rece sau sa-ti dai cu un dezinfectant sau spirt! in cazul in care ustura e f bine pentru ca asta inseamna ca cosul a fost spart bine si nu se va mai face puroii, iar daca nu te ustura dupa ce te-ai dat cu spirt inseamna ca cosul nu e spart calumea si posibil ti se va mai face puroi! straight face

daca din cos nu iese puroi, inseamna ca nu ajunsese in stadiul in care poate fi spart. Asteapta jumatate de zi sau o zi pana sa incerci din nou.

folosind o discheta demachianta apasa in jos, in jurul cosului. Daca vrei sa folosesti doar degetele, spala mainile bine si sterge-le cu alcool. Nu incerca sa strangi cosul intre degete, dupa cum spuneam mai devreme infectia se va extinde in jos si ai agravat lucrurile. Impinge usor pana cand tot puroiul a iesit sau vezi ca incepe sa iasa sange.

Acneea se trateaza, in primul rand, prin ingrijire medicala. Totusi, o data pe saptamana, timp de o luna, puteti aplica o masca pe baza de plante dezinfectante si calmante, care curata pielea de impuritati.

Pregatiti un amestec din:
10 g frunze de cimbrisor
10 g flori de soc
20 g (baca de) ienupar
20 g seminte de marar
20 g pansea salbatica
5 g cuisoare

Pregatire: Intr-un mixer, rasniti foarte fin 2 linguri din acest amestec. Adaugati lapte demachiant, potrivit pielii acneice, pentru a obtine o pasta grasa! Seara, dupa ce va faceti toaleta, aplicati aceasta masca, pe fata, evitand conturul buzelor si al ochilor. Lasati-o 20 de minute. Clatiti cu apa de izvor in care puneti 1 lingurita de otet de cidru biologic si uscati tamponand cu un servet din hartie.
Acneea poate aparea la varsta adulta si nu are deloc legatura cu viata sexuala. Punctele mari, rosii, dureroase si inestetice, care nu cedeaza la nici un tratament cosmetic sunt probleme de sanatate ale multor adulti, iar stresul, poluarea si viata dezechilibrata isi pun amprenta si pe tenurile mature si declanseaza acneea tardiva: porii sunt inchisi printr-o secretie care devine vascoasa, aglomerata de celulele care se descuameaza si care se suprainfecteaza cu flora microbiana care se gaseste sub piele.

Persoanele obosite, stresate, femeile care au ovar polichistic, dar si amatorii de alimente condimentate si de alcool sunt mai predispuse sa faca acnee la varsta a doua. Exista forme grave de acnee, mai ales cand leziunile sunt localizate axial sau inghinal si in aceasta situatie, vizita la dermatolog devine obligatorie. Pe langa o ingrijire cosmetica cu produse adecvate tipului de ten, medicii recomanda urmatoarele tratamente: antibiotice din gama ciclinelor, suplimente hormonale care se adapteaza fiecarei persoane in parte sau tratamente cu derivate din vitamina A care normalizeaza ciclul de viata celular.

Tratamentul aceneei trebuie sa dureze minim 28 de zile si respecta ciculul de viata al celulor organismului. In cele mai multe cazuri, tratamentele dureaza peste 6 luni, pentru ca medicii incearca sa "educe" glandele sebacee sa secrete mai putin sebum, secretiile abundente de grasime favorizand instalarea acneei. Tratamentul nu trebuie neglijat pentru ca in cazul amanarii vizitei la dermatolog pot ramane cicatrici.

FUNDAAA TE ROGG?love strucklove struck

| danahh a răspuns:

Pune pasta de dinti sau suc de lamaie stors funda?

| Andreea_3136 a răspuns:

Scumpo vezi ca vei gasi la farmacie o crema antiacneeica care se numeste ''Eritroacnol''. Modul de utilizare scrie pe crema.Nu este deloc scumpa, anul trecut costa in jur de 5 lei, poate sa fie 7-8 lei maxim, in orice caz, intreaba cat costawinking te puup si`o sa vezi ce efecte bune are, din 10 persoane care le`ma sfatuit sa consume 9 au avut succes.pup bafta:*

| Ionica434 a răspuns:

1. Nu trebuie sa spargi cosurile rosii.o sa ai si mai multe.
2. Punctele negre sau albe le strangi cu vata sau discuri demachiante.
3. Incearca crema "Skinoren". Anul trecut era 40 lei, dar e ff. buna. Eu ma dau inainte de culcare si urmatoarea zi se vad efectele. Trebuie sa folosesti foarte putina si sa o aplici doar pe cos; daca o dai pe pielea neiritata o sa te usture

Sper ca ti-am fost de ajutorwinking.
Pupici; x

| Pinky_1427 a răspuns:

Buna.Imi pare bine de cunostinta. Uite http://www.scapa-de-cosuri.eu/

| Florentina_Marina_1994 a răspuns:

Eu de obicei folosesc malai si otet (pentru punctele negre) este foarte eficient!winking Iti recomand!