| Erin28 a întrebat:

Buna!
Am încetat să mă mai uit la știri despre război, pentru că ma îngrozesc atunci când văd că multe persoane susțin că și Romania va intra, la un moment dat, in război. Știu că dacă o țară NATO intra in război, este echivalentul unui conflict la nivel mondial. Sper sa se termine totul în Ucraina până în iarnă, așa cum tot declara pe la TV. Azi am auzit la un buletin de știri că un avocat a fost chemat la incorporare. Voi vă gândiți vreodată că și Romania va intra in război cu Rusia? Eu mă tot gândesc, desi știu că nu pot controla acest lucru.

5 răspunsuri:
| XeniA33 a răspuns:

Nu are rost sa iti faci rau cu astfel de ganduri. Ce e dat sa fie, o sa se intample inevitabil. Daca e sa vina si la noi razboiul nu avem ce face. Nu te mai stresa, o sa vezi ca o sa treaca toate cu bine ca de fiecare data.

| Erin28 explică (pentru XeniA33):

Am cunoscut o fata din Ucraina, are 20 de ani, și a venit cu frățiorul ei de 13 ani in Romania, mama ei a murit, iar de tatăl ei nu mai știe nimic. Nu cred că mi-aș putea imagina vreodată cum e să trăiești în teroare, printre dărâmături. Nu știe română, doar putina engleza, și de aceea nu își poate găsi ceva de muncă. Mă simt oarecum stresată, pentru că nu pentru mine îmi fac griji, ci pentru tatăl meu, pentru familia mea. Știu că nu am ce face, de fapt, noi toți nu aveam cum sa evitam un eventual conflict armat, însă mă doboară psihic ce aud prin presă, ce citesc pe net.

| XeniA33 a răspuns (pentru Erin28):

Te inteleg Erin, e dureros sa vezi cat de greu le este unora si ca si noi putem ajunge intr-o astfel de situatie. Dar sfatul meu este sa te bucuri de prezent asa cum este pentru ca nu stii niciodata cand totul se poate schimba. Bucura-te de viata ta asa cum este acum si ia fiecare suparare pe rand, daca te gandesti cu stres la viitor iti faci doar rau si nu merita sa pierzi prezentul cu niste ganduri de viitor care poate nu o sa fie asa cum crezi.

| Erin28 explică (pentru XeniA33):

Sper sa nu se ajungă la așa ceva, măcar să aibă atâta minte încât să nu declanșeze un război mondial. Daca va izbucni un război, va dați seama că nu aveam unde ne duce. Suntem prinși între ciocan și nicovala.

| Asfacio a răspuns:

Daca NATO nu intra in razboi cu Rusia atunci nu sunt probleme. Daca Putin face prostia sa atace NATO atunci o sa fie multi chemati la razboi si Rusia o sa se auto-distruga. Dar eu cu placere ma duc sa omor rusi dupa cate probleme ne-au facut in istorie. Problemele de acum ale Romaniei (si nu numai ale Romaniei) apar dinspre Ungaria care este o colonie a Rusiei.
Fa-ti de acum un plan pentru cazul in care esti chemat la incorporare si obisnuieste-ti mintea cu posibilitatea asta ca sa nu fii in soc. Eu m-am obisnuit deja cu momentul in care ma duc in fata familiei si, cu zambetul pe buze, le-as spune "plec in delegatie cateva luni ca sa omor niste rusi si sa ajut la distrugerea Rusiei"?
Tu ce le-ai spune?