| Lrxa a întrebat:

Bună, am intrat pe profilul comerț, comercial vanzator și nu prea știu ce se face, ce materii se fac și etc.(și cu matematica stau prost)) niște sfaturi?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cum adica ai intrat "PE profilul comert"?
Te-ai urcat cu picioarele pe el?

| Lrxa explică (pentru Violleta2022):

M-am exprimat greșit, te bagi ca musca în lapte...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Lrxa):

Rusinos, sa nu fii capabil sa te exprimi corect, ditami omul...
Ia de invata si nu mai fii cu gura mare, cand faci greseli.

"PE" este folosit cand te urci pe casa, te asezi pe scaun, iei de pe dulap ceva... samd.

Corect este "am intrata LA profilul economic", ca nu te urci pe profil.

| StoicAnalysis a răspuns:

Baga meditatii si spor la invatat.

| Elena093 a răspuns:

Hey! Cred că vrei să zici că ai intrat la un liceu cu profilul turism și alimentație, iar specializarea este comerț. Am o verișoară care a terminat la Turism și alimentație, doar că la specializarea tehnician in turism. Nu știu ce vei face la practică, dar știu că matematica nu e chiar așa de grea ( deși tot va trebui să faci eforturi și să înveți) și aparent modulele din anul școlar sunt foarte interesante ( sunt cam 7-8 la număr)
Nu îți face griji, viața la un liceu de turism e frumoasă, faci tot felul de chestii interesante, o să-ți placă.