| Anutzabhaaa a întrebat:

Am lipsit la chimie ca am fost bolnava si voiam sa va intreb ce este atomul?, ce este protonul?, ce este neutronul? ce este invelisul electronic si z si A ce reprezinta ex z=13 a =24 asta vroiam sa stiu in rest stiu sa fac problema.Multumesc fundita maree

Răspuns Câştigător
| Tuitiiii a răspuns:

Atomul este cea mai mica particula din univers, si care nu se divide prin procedee chimice obisnuite. Atomul are invelis electronic si nucleu. nucleul-nucleoni. nucleoni se impart in 2 : protoni si neutroni. protonii sunt cele mai mici particule incarcate pozitiv. Neutronii sunt cele mai mici paricule fara sarcina electrica. Z= nr atomic A= nr de masa. Numarul de neutroni diferiti se numest IZOTOPI.totalitatea atomilor de acelasi tip formeaza elementul chimic. subs simpla este formata din atomii aceluiasi element. subst compusa este formata din atomi diferiti. invelisul electronic are 7 straturi notate cu litere mari de la K la O. si se noteaza - K(1)- 2x1la put a 2-a. L(2) -2x2la put a 2-a., si tot asa pana la 7. Si z=13 a =24 este un element chimic X sa spunem si Z adica 13 pui jos si 24 sus, te duci la anexa 2- daca ai - si vezi ce element are 13 si 24happy. bafta!-Ps. totul e scris de mine happy. daca sunt greseli imi pare rau - fundita?puppy dog eyes

3 răspunsuri:
| dayana96 a răspuns:

Atomul este cea mai mica particula dintr-o substanta care in conditii chimice nu poate fi fragmentat in particule mai mici...
In alcatuirea atomului intra nucleul si invelisul electronic...
Protonii sunt particule incarcate cu sarcina electronica pozitiva, neutronii fiind particule neutre din punct de vedere electonic...
Masa atomica se noteaza cu A...
A=p(protoni)+n(neutroni)
Z=p(protoni)
Sper ca te-am ajutat happy (fundita? laughing

| Ceasca a răspuns:

Poi cauti pe net lectia si A=numarul de masa Z=numarul atomic Si intrebarea la ce este atomul si celelante le poti cauta de pe net sau poti ruga un coleg din cls ta sa iti explice ce va zis profesoara. Sper ca te-am ajutat. Funda?

| Cronaldodragan a răspuns (pentru Ceasca):

Mai bine intreaba-l pe profesor