| ema865566kkk a întrebat:

Buna, am luat acum 6 zile o tableta de anticoncepționale (pastila de a doua zi) la 15 ore dupa actul sexual neprotejat. Nu am avut deloc simptome insa de ieri am vazut ca sangerez, mentionez ca astazi ar fi trebuit sa am ovulatia. Nu inteleg ce se intampla, credeti ca ar fi din cauza pastilei? Mentionez ca am 18 ani si e prima data in viata mea cand am luat anticoncepționale.

Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

Pe scurt, pastila aia iti da organismul peste cap si de asta nu se recomanda sa iei mai mult de 2-3 pastile pe an, te poti astepta la orice simptome. O sa revina la normal totul dar te rog sa nu mai iei. Nu accepta sexul fara prezervativ indiferent de ce iti spune iubitul, prezervativul e cea mai buna metoda de contraceptie

| ema865566kkk explică (pentru Furnicuta000):

Multumesc frumos de raspuns, ❤️a fost prima data cand am luat, nu voi mai lua

| Furnicuta000 a răspuns (pentru ema865566kkk):

Nu mai asculta ce spune violeta. Pastila aia are intr-adevar foarte multe reactii adverse dar nu e chiar ass mare tragedie, se fav totusi niste teste inainte sa fie pusa pe piata

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

"acum 6 ore | ema865566kkk a întrebat:
Buna, am luat acum 6 zile o tableta de anticoncepționale (pastila de a doua zi) la 15 ore dupa actul sexual neprotejat. nu am avut deloc simptome insa de ieri am vazut ca sangerez, mentionez ca astazi ar fi trebuit sa am ovulatia. nu inteleg ce se intampla, credeti ca ar fi din cauza pastilei? mentionez ca am 18 ani si e prima data in viata mea cand am luat anticoncepționale."

Dupa cum vad tu nu ai habar nici ce ai luat, facand confuzie majora intre anticonceptionale (care se iau zilnic) si pastila de a doua zi, care este o pastila avortiva.

Ce bine ar fi fost daca inainte sa iei acea "bomba hormonala" ai fi citit prospectul, fiindca acum nu mai veneai sa ne intrebi ce ti se intampla, deoarece vei experimenta tot mai multe anomalii in urmatorele 6-12 luni, din cauza bombei hormonale care ti-a explodat acel ovul, unde ciclul si ovulatia iti vor fi modificate si nimeni nu-ti mai poate calcula sau estima nimic.

Cum o alta pastila de a doua zi nu mai poti lua in viata ta, deoarece poate declansa tumori si cancere, va trebuii sa invatati sa folositi prezervativul, care nu doaresi nici nu musca dar protejeaza total.

| ema865566kkk explică (pentru Violleta2022):

Doamna nu va inteleg ofticatia in acest caz, era doar o intrebare.

| ema865566kkk explică (pentru Violleta2022):

Si da, am citit prospectul stiu ca este o pastila avortiva, stiu ca se ia decât odata pe an, ideea era ca nu stiam daca este ok sa sangerez pe data ovulatiei, mulțumesc de informații oricum

| Violleta2022 a răspuns (pentru ema865566kkk):

Fetita, eu nu am de ce sa ma oftic ca nu-i corpul meu si nu iau medicatie dupa ureche, doar sunt socata ca esti total nepregatita si incapabil sa faci diferenta intre 2 tipuri de pastile total opuse, chiar si acum cand confirmi ca ai citit prospectul dar habar nu ai ce vorbesti sau ce ai luat.

Pastilele anticonceptionale se iau zilnic si contin o cantitate infima de hormon care impiedica producerea ovulatiei, deci nu poti ramane gravida daca ovulatai nu exista.

Pastila de a doua zi este o pastila avortiva, care este cat 100 de pastile anticonceptionale fiindca "explodeaza" un ovul deja fecundat.

ia de invata fetita, macar sa folositi prezervativul ala ca nu va musca de pasarici, inainte sa te joci de-a sexul, ca te duci la mamica cu burta la gura si nu ai habar cum ai ramas gravida.