| Andrei345213S a întrebat:

Bună, am luat o nota de 4 la matematica si am încercat sa o repar cu un 6. Iar eu mi-am mințit părinți. Acum trebuie sa le spun asta. Știți cumva cum pot să le-o spun într-un mod in care sa nu fiu mega pedepsit.

3 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Depinde ce asteptari au parintii tai de la tine. Daca au pretentia sa ai numai 9 si 10 s-ar putea sa fii mega pedepsit indiferent ce ai spune.
Daca stie cat poti, nu cred ca vei fi pedepsit.
Oricum cu un 4 e usor sa iti scoti media. Important e nu se mai repete/
Le spui ca a fost un accident si promiti sa inveti.

| dullcat a răspuns:

Buna.Te duci cand ii prinzi in toane bune si le spui despre note.Te vor trata mai matur decat daca afla ca ai incercat sa ascunzi pe cat de mult posibil. Daca vrei sa fii tratat ca un adult atunci trebuie sa te comporti ca unul.Bafta!

| Violleta2022 a răspuns:

Eu zic sa o repari cu un 9 sau 10, ca-i risc sa mai capeti inca un 4 si atunci ajungi in situatie de corijenta.

In orice caz, trebuie sa le spui de urgenta parintilor, fiindca vor fi curand sunati de diriginat sau chemati la scoala si atunci se vor rusina cand diriginta le va spune ceea ce tu nu vrei acum.