| DDN a întrebat:

Am mai postat in legatura cu problema mea cu mama. Totul a devenit mai grav, mai accentuat, nu stiu cum sa spun. Eu am hotarat sa dau la o alta facultate, dar parintii mei vor sa raman la cea la care sunt acum( am dat la facultatea aceasta de gura lor, ca sa nu ii fac de râs cum spun ei), si de cum au aflat ca vreau sa renunt, au inceput sa ma trateze foarte rau. Amandoi sunt plecati in strainatate, tata este putin mai indulgent, intelegator, dar doar atunci cand nu se afla in preajma mamei mele. Mama nu l mai lasa sa imi trimita bani de mancare, de platit facturi...etc. urmeaza sa incep facultatea, nu m-am pregatit cu absolut nimic, haine, caiete, tot ce mai trebuie pentru ca nu mi se trimit bani. Am incercat s discut frumos cu ei, dar degeaba, inteleg pe moment iar a 2 a zi o iau de la capat dar fac mai rau. Tata nu se mai intelege cu mama din diverse motive, ei au mai fost despartiti dar au mai dat o sansa relatiei. Tata a aflat ca mama a avut amant anul trecut si de aici au aparut discutii intre ei. Mama tot inventează impreuna cu sora ei si mama ei cum ca eu fur bani din casa, ca ii injur, ca ma droghez, ca ma vand pentru bani, doar pentru simplul fapt ca renunt la facultatea la care a vrut ea sa intru si pentru ca am prieten. Am 21 de ani si as vrea sa ma mut cu prietenul meu, doar ca imi este putin frica de alegerea pe care as putea sa o iau(el sau parintii). Mama nu este de acord sa am prieten pentru ca nu este vreun milionar, sa aiba o meserie banoasa, gen doctor sau avocat. Sambata urmeaza sa vina mama in tara si a zis ca eu o sa raman in casa cu ea cu conditia sa fac toata viata ce vrea ea, impreuna cu mama ei, iar eu aleg sa plec dar nu stiu daca e corect...sunt intr o situatie foarte penibila. In fiecare zi imi aud diverse nascociri pe care eu nu le am zis sau facut, spre exemplu bunica mea inventeaza ca am jignit o facand o tiganca si urmatorul cuvant nu l pot spune pentru ca este prea jenant( iar toata lumea stie ca eu nu injur, pentru ca sunt o persoana mai linistita si prea buna cu toata lumea), doar pentru faptul ca la 21 de ani nu accept sa fiu robotelul ei, in loc sa ies in oras, trebuie sa stau sa am grija de ea si de bunic. Si mama a hotarat sa ma dea afara din casa sambata cand vine. Ce sa fac? Vreun sfat?

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Iarta-ma ca iti spun, dar mama ta e o parvenita si o egoista. Nu ai cum sa te porti asa cu copilul tau, el nu e copia ta, are propria personalitate si propriile teluri in viata.
In primul rand, la ce facultate esti si la ce facultate ai vrea sa te duci?
Le-ai gresit cu ceva parintilor? Dar chiar si asa, un parinte adevarat nu se supara niciodata pe copilul lui, chiar daca face prostii.
Cred ca cel mai bun lucru pe care il poti face e sa incerci sa devi independenta, sa ii demonstrezi ca nu esti un nimeni pentru ea. Ori sa te muti singura ori cu iubitul, poate iti gasesti un job part-time. O sa vezi cum o sa vina mama ta sa se roage de tine sa o ierti...

4 răspunsuri:
| Sărătean_Roxana_2000 a răspuns:

Încearcă să îi explici situația ta, încearcă să aflii de la ea de ce se comportă așa cu tine, poate are ea un motiv.
Și în legătură cu facultatea, ar trebui să faci ceea ce îți place ție, pentru că tu o să lucrezi în acel domeniu. Ea ar trebui să îți fie alături, chiar dacă nu alegi obțiunea ei.
Mai încearcă să îi explici că nu poți să faci chiar toată viața ce zice ea. Și la 21 de ani, e normal să ai pe cineva, chiar dacă nu e vreun bogătan, tu trăiești cu el, nu mama și bunica ta.
Baftă.

| DDN explică (pentru Sărătean_Roxana_2000):

@Saratean_Roxana_2000 incerc de vreo 3luni la rand sa ii explic dar mai rau face, ba chiar devine agresiva, violenta. Ideea e ca ea in tinerete a fost robotelul mamei ei, si la ora actuala este la fel, si asa vrea sa fiu si eu, sa ma marit cu cine vrea, sa fac meseria pe care o vrea, sa mi placa ce ii place ei, nu o intereseaza de sentimentele mele. Am luptat destul si deja simt ca am decăzut psihic si nu mai pot face față altor nascociri si certuri. Mereu am vrut sa am o relatie buna cu ea dar nu s-a putut. Mereu ma compara cu alti copii, mereu imi striga ca e mai frumoasa decat mine, ca e mai admirata de barbati. Imi striga ca eu fara ea sunt un nimeni pentru toata lumea. Si deja nu mai fac fata si am ales sa plec, desi nu stiu cat de buna este aceasta decizie.

| DDN explică (pentru Bondarel99):

@aalbinutza sunt la facultatea de medicina vet, si vreau sa dau la medicina umana. Nu i am gresit cu nimic in afara de faptul ca ii rog mereu sa ma lase mai independenta.

| Bondarel99 a răspuns (pentru DDN):

E un pas foarte mare sa te duci la medicina umană.
Vor urma 6 ani (și numai) in care nu vei putea face altceva decât școala și invatat, deci vei depinde in continuare de părinții tai pentru ca nu vei avea timp sa lucrezi, din câte știu e un program foarte încărcat și multe cărți de citit acasă, examene grele.
Dacă crezi ca iubitul te poate întreține și îți poate plăti și facultatea pentru ca bănuiesc ca trebuie sa urmezi la taxa acum, poți încerca.
Și chiar dacă mama ta va fi de acord, nu poți sa fii sigura, cred ca mai devreme sau mai târziu o sa îți scoată ochii și o sa se poarte și mai rău cu tine.
Dar asta îți dorești cu adevărat? Adică e frumos, dar e ok și la veterinara, in primul rând ai mult mai putina răspundere și cred ca mai ai puțin de tras sa termini facultatea după care te angajezi și se vor termina problemele cu părinții.
E foarte greu sa ii faci pe părinți sa înțeleagă ce vrei tu, dacă nu v-ați înțeles pana acum, îți faci singura mai mult rău dacă continui sa te stresezi și sa traiesti lângă ei și in certuri.

| Bondarel99 a răspuns (pentru DDN):

Iarta-ma ca iti spun, dar mama ta e o parvenita si o egoista. Nu ai cum sa te porti asa cu copilul tau, el nu e copia ta, are propria personalitate si propriile teluri in viata.
In primul rand, la ce facultate esti si la ce facultate ai vrea sa te duci?
Le-ai gresit cu ceva parintilor? Dar chiar si asa, un parinte adevarat nu se supara niciodata pe copilul lui, chiar daca face prostii.
Cred ca cel mai bun lucru pe care il poti face e sa incerci sa devi independenta, sa ii demonstrezi ca nu esti un nimeni pentru ea. Ori sa te muti singura ori cu iubitul, poate iti gasesti un job part-time. O sa vezi cum o sa vina mama ta sa se roage de tine sa o ierti...