| numeletrandafirului a întrebat:

Buna,am mare nevoie de ajutorul vostru si nu vreau sa fiu luata la misto sau alte lucruri. Tot timpul cand am cosmaruri imi dau seama si de multe ori reusesc sa ma trezesc din somn dar acum problema mea este alta si cu totul mult mult mai grava,simt ca innebunesc parca as fi intr-un cosmar si nu reusesc sa ma trezesc,mi-e rau,nu pot manca nimic ca imi vine sa vomit si-mi vine sa cad jos din picioare problema este urmatoarea. Am avut un iubit cu care am fost impreuna un an il iubesc extrem de mult, dupa aceea de trei ani el este cu o alta insa am fost impreuna de foarte multe ori in tot acest timp si el mi-a dat dovezi ca ma iubeste prin multe insa ieri am aflat ca ea este gravida in 6 luni si v-a ramane cu el,n-am aflat de la el bineinteles si nu-i pot spune ca am aflat pentru ca nu mai stie nimeni. Acum nu vrea nici macar sa vina sa vorbim si-a schimbat numarul de telefon am reusit sa vorbesc cu el prin telefonul altcuiva dar a inceput sa vorbeasca urat si nu vrea sa vina sa ma asculte. Va rog nu-mi spuneti sa-l uit sau altceva ca am incercat,pur si simplu simt ca innebunesc la modul serios nu stiu ce sa fac nu ma pot opri din plans parca sunt intr-un cosmar, imi vine sa ma omor. Am vorbit si cu alte persoane am primit sfaturi dar degeaba.

Răspuns Câştigător
| FaraNume2 a răspuns:

Hei.Fi tare! Deci eu zic ca ar trebui sa fii mai mereu cu familia, prietenii tai, sa ai anumite activitati cu acestia, sa-ti petreci timpul cu cineva adica pentru ca astfel sa nu te mai gandesti la el.Zic asta pentru ca si eu m-am despartit de iubitul meu acum o saptamana si asta am incercat si eu sa fac. Daca ea e insarcinata in 6 luni si tu stii...nu stiu. poate ca el o face intentionat, adica sa nu-ti vorbeasca, sa te evite, sa-ti raspunda urat...adica el poate inca te iubeste si facand chestiile astea poate ca vrea doar sa te indeparteze de el,pentru ca nah,o sa aiba un copil, trebuie sa fie barbat, sa se maturizeze; doar n-o s-o lase pe una insarcinata cu el pentru tine, nu? Poate si lui ii este greu, si poate ca asa e mai bine.Mult noroc, si ai grija de tine.Totusi consulta si un medic daca chiar te simti rau, poate fi si altceva.Te pup :*

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Asta e obsesie, e problema psihica, n-are treaba cu sentimentele, si nu fac misto. Esti obsedata de acea persoana, probabil din cauza ca ti-e frica de nou.
Degeaba ceri sfaturi din toate partile, cand tu impui deja ce fel de sfaturi sa-ti dam.
Din moment ce l-ai tot cautat astia 3 ani, in care el a avut o relatie, mie mi-e clar ca ai o problema psihica. Trebuia sa te impaci cu ideea ca s-a terminat povestea intre voi, si sa-ti vezi de viata, dar ai preferat sa te amagesti ca va fi din nou ca inainte, l-ai presat pana probabil ti-a scapat niste cuvinte pe care tu le-ai considerat dovada ca te iubeste... Dar nu te-ai gandit ca probabil nu vrea sa se simta vinovat pentru sinuciderea ta.
Du-te la un psiholog, sa te puna pe picioare, dar mare lucru n-o sa poata face nici el, daca nu reusesti sa-ti convingi mintea ca relatia dintre voi s-a terminat, si cuvintele nu tin nici de cald, nici de foame. Revino-ti, pana nu ajungi intr-un ospiciu.
Pe viitor, cand scrii un text atat de lung, reciteste-l si pune-i semnele de punctuatie, ca sa ne fie mai usor noua, astia care ai vrea sa te incurajam ca toate vor fi bine, desi esti solo de 3 ani si inca nu te-ai prins.
Sper sa te gandesti la ce ti-am scris, dar sa nu te sinucizi, totusi. Casca ochii, si vezi-ti de viata, ca tu acum il astepti pe Mos Craciun in mai.

| King18name a răspuns:

Doar iti vei face rau. daca continui sa te gandesti la el si sa ma speri. Eu zic ca el nu te merita, sunt multi baieti in lumea asta. Ar trebui sa incepi sa te gandesti la binele tau, trebuie sa stii cand sa zici ''stop''. pray to God happy