| maya1030 a întrebat:

happy. Am nevoie de ajutor.Prietenul meu ma tot bate la cap sa imi incep viata sexuala, eu i-am spus ca nu pot, de fapt nu vreau, dar el nu intelege si nu vreau sa ma despart de el caci tin la el. E mai mare cu 3 ani ca mine el are 18 dar eu sunt inca mica. Ce ar trebui sa fac? va rog putin ajutor...

Răspuns Câştigător
| Gripa a răspuns:

N-am sa ma apuc sa-ti scriu romane p'aici, așe ca-ti spun sa-l lasi naibii de cur'var. Daca va continua tot așe pan' la urma cedezi si v-o trage-ti, deoarece tii la el.Vede ca-i merge spilu si va incepe sa te trateza ca pe o carpa, si nu mult va dura pan' cand iti va fu'te(pe romaneste)una in mufa de vezi stele verzi, dar tu tii la el si vei suporta.Deoarece tu tii la el, o sa ajungi una din acele fatuci tinerele, care se dau cu 10 kile de machiaj,fond de ten, sau mai stiu eu ce,pentru a masca urmele de "iubire" din partea iubitului,dar,tu tii la el si asta e tot ce conteaza.
Stiu,am aberat-o putin, dar, daca tragi linie si cauti concluzia, iti dai seama ca trebuie' sa te desparti de bulangiu.

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Trebe sa accepti realitatea dura daca nu mai suporta sa isi ia ramas bun si gata.

| AnneMarri a răspuns:

Ar trebuie să te desparţi de el deoarece nu te iubeşte!

| alessia5158 a răspuns:

Maya,
Esti printre putinele tinere de pe TPU care imi par documentate imi privinta unor chestii legate de viata sexuala( inclusiv asupra varstei adecvate inceperii acesteia)--- impresia mea! Daca si prietenul tau ar fi la fel de documentat si daca ar tine la tine macar 50% din cat tii tu la el, nu ar fi atat de insistent --- ar astepta pana cand si tu vei avea varsta biologica optima pentru inceperea vietii sexuale ( la fete este 20 de ani iar la baieti putin mai repede, la 18 ani )
La varsta de 15 ani, nu numai pentru ca epiteliul cervixului uterin sufera profunde modificari dar, chiar si sub aspect psihologic, fetele nu ar trebui sa accepte inceperea vietii sexuale sub alte influente decat cele personale: fortari ale prietenului, ale anturajului etc.
De multe ori am auzit fetite care si-au inceput viata sexuala datorita presiunilor facute de parteneri "daca ma iubesti, te culci cu mine". Nici o fata nu este obligata sa faca acest lucru si trebuie sa constientizeze mai ales faptul ca inceprea vietii sexuale nu poate salva o relatie care oricum nu este multumitoare. Un astfel de gest exagerat nu o face sa fie mai respectata decat era inainte, nici mai iubita sau mai protejata, poate lucrurile sa evolueze chiar invers. Pa, pa!

| Malphas a răspuns:

Sunt plăcut impresionată că mai sunt fete ce gândesc aşa happy. Ai tot respectul meu.
Acum, referitor la întrebare, faci foarte bine. Înţeleg că nu vrei să te desparţi de el, dar aşa ar fi cel mai bine, în caz că nu înţelege de vorbă bună. Un truc "murdar" al băieţilor e să-ţi spună: "Dacă nu vrei, înseamnă că nu mă iubeşti.". E josnic. Ceea ce trebuie tu să faci e să ai grijă de tine. Dacă băiatul te iubeşte, va înţelege. În caz contrar, nu te merită, deci cel mai bun lucru de făcut e să te desparţi de el. Vorbiţi, spune-i ce simţi, iar decizia o iei de una singură. Baftă!

| Robert92 a răspuns:

Cred ca stii deja raspunsul nostru pentru intrebarea ta.Vad ca esti destul de matura sa iti dai seama ca la varsta asta esti prea mica,asa ca nu ai ce sa faci decat sa porti o discutie cu el sau sa astepti sa vezi cum evolueaza lucrurile,daca el te iubeste atunci va astepta pana vei fi pregatita sa faci acest pas,insa, in cazul in care te grabeste sau iti spune ca va despartiti daca nu faceti sex, din pacate va trebui sa intrerupi relatia cu acesta.Viata sexuala ti-o incepi cand te simti pregatita, nu atunci cand te bate iubitul la cap.Un weekend placut in continuare!