| Dlae7 a întrebat:

Buna! Am nevoie de ajutor, sau cel puțin de câteva sfaturi. Îmi este frica de notele de la evaluarea Națională. îmi este frica sa nu idezamăgesc persoanele din jurul meu. Tatăl meu mi-a spus ca prea pun suflet în legătură cu notele și ca nu sunt atât de importate, iar alte peroane îmi spun ca sunt doar niște note și ca nu contează asa de mult. Ok, am înțeles, dar eu nu privesc lucrurile asa. mi e frica cs voi întra într o mica depresie și ca boi plânge în fiecare seara dacă voi lua note mici, dar asta e lână la urma..nu? Îmi este teama și frica..pentru mine zici ca este capăt de lume cu examenul asta (Evaluarea Națională). Ce ar trebui sa fac? Sunt cu sănătatea mentala la pamant.

3 răspunsuri:
| Miruna333 a răspuns:

Te distrugi psihic cu buna stiinta. Tie vad ca iti este mai mult frica de reactia ta la aflarea rezultatelor, decat de,, consecintele'' rezultatelor, sa zicem. Pare capat de lume dar nu este. Nu iti mai face scenarii imaginare ca realitatea nu se pupa cu imaginatia. Suferim mai mult in mintea noastra decat suferim in realitate, asta iti garantez. Nu exista nimic pe lumea asta peste care nu poti trece. Peste ani cand vei da de probleme adevarate, vei rade de aceasta frica cu notele. Sa-ti dau un exemplu, cand trec pe langa cineva invalid, imi dispar toate problemele, mici sau mai mari. Toate trec, de facut fata, poti face la orice. Acum multi ani trecusem printr-un episod urat pentru mine la care am avut o reactie neobisnuta si destul de suparatoare, cunoscandu-ma pe mine, iar psihoterapeuta m-a intrebat cam cat % din evenimentele negative pe care mi le-am imaginat in viata ca se vor intampla, s-au intamplat cu adevarat. Dupa a urmat intrebarea Care este cel mai rau lucru care se poate intampla? Aici adaugi raspunsul tau. Si apoi,, Si ce?''
Oare e vreun eveniment la care sa nu exista un raspuns realist? Imposibil.
Vei fi ok indiferent de ce se va intampla. Repeta-ti lucrul asta cand isi fac simtita prezenta gandurile negre despre viitor. Si apropo, citeste despre ghicirea viitorului-distorsiune cognitiva

| MistarGoGu a răspuns:

Te-ai grăbit rău de tot când ai scris NU? Dacă NU este de la graba atunci este altceva! Lasă că nu îți face nimeni statuie dacă iei la toate 10! Ai planuri pentru Oxford? Sau Harvard în State?

| AndaAlexandra a răspuns:

Evident că notele sunt importanta insa nu trebuie sa faci un mare caz din asta. Mai importantă e sanatatea ta. Deci nu te stresa