| Elly0504 a întrebat:

Buna ..am nevoie de ajutor sunt in clasa 7-a si fac pregatire pentru olimpiada de fizica si vreau sa inteleg niste probleme. imi puteti explicat si mie cum se rezolva :
1. efectuezi un lucru mecanic de 500 J in 10 s.care este puterea produsa de tine?
2.o macara ridica un bloc de beton cu masa 1 tona la 30 m inaltime in 20 s.cu ce forta actioneaza macaraua asuprea blocului, pentru al ridica unifrom? cat este lucru mecanic efectuat de aceasta forta? care este puterea macaralei?

1 răspuns:
| Zabbyel a răspuns:

rolling on the floor))))) asta a fost maxim rolling on the floor))))))))))))))
cum mi te duci la olimpiada si nu sti sa rezolvi 1-2 probleme? sau smug problemele alea 2 nu-s cumva teme pentru acasa? laughing