| Anonim1750 a întrebat:

Bună..am nevoie de ceva sfaturi, am 16 ani și sunt însărcinată în 4 luni..am încercat să scap de el fără să afle părinții dar nu am reușit nicicum..nu știu ce să fac, lor nu le pot spune pentru ca deja i-am dezamăgit prea mult..cum pot scăpa de acest copil? Nu mă judecați

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 4 luni de sarcina NU mai este posibil avortul, fiind deja ilegal si nu cred ca risca nici un medic sa-ti piarda licenta si dreptul de a mai face medicina vreodata, ca sa-ti faca tie avort ilegal.
De ce nu ai spus pana acum parintilor?
Din pacate pentru tine, copilasul din pantec trebuie nascut si parintii tai trebuiesc informati imediat.

| Hyperion7 a răspuns:

Dar de ce nu ai vrea sa îl crești? Da, poate că ești copila, dar trebuia să te fi gândit dinainte la asta, părerea mea.
Poate așa înveți să îți apreciezi corpul, pentru că un avort de genul te poate lăsa fără moștenitori atunci când tu îți vei dori cu adevărat.
Daca tot și-a murdărit mâinile băiatul, frumos ar fi sa își crească pruncul.

| Miruna333 a răspuns:

Ar trebui sa iti fie alaturi. Lasa cu dezamagirile, esti pe lumea asta pentru tine, nu pentru parintii tai. Mai bine aflau si scapai decat sa treci printr-o sarcina nedorita.
Poti scapa de el doar dupa ce il nasti.

| Miruna333 a răspuns:

@VoidEternal: Asta e si problema. Copil la 16 ani primeste raspunsul,, Dar de ce nu ai vrea sa îl crești?''

| Madaxo97 a răspuns:

Deja e mult prea avansata sarcina sa mai faci avort, nu ai ce face decât sa naști copilul, nu ai cum sa te ascunzi de părinți, spune-le neapărat, poate te vor ajuta si vor crește ei copilul sau te vor ajuta, nu ai de unde sa știi, este nepotul lor si poate il vor iubi, NU UCIDE copilul, îți vei dezamăgi si mai mult părinții, spune-le si gata, ce poate sa îți facă, esti copilul lor până la urmă.
Dacă nu vrea nimeni din familie sa crească copilul atunci da-l spre adopție, sau lasa-l in spital, avort nu îți mai face absolut niciun doctor la 4 luni de sarcină.
Stiu ca pare sfârșitul lumii acum pentru tine dar poate întorci situația pe alta parte si te hotărăști sa crești tu copilul, poate odată cu nașterea apare si instinctul matern si nu te vei mai putea dezlipi de copil si il vei iubi, este si un avantaj intr-un fel sa fi mămică tânără, gândește-te când tu vei avea 30 ani el sau ea va avea 14 ani, crește si el odată cu tine. Nu mai dispera ca o sa ai timp pentru toate, si pentru terminarea școlii.
Vorbește cu părinții neapărat, ei te vor scoate din această situație, altcineva nu are cine ca ești minoră si nu poți sa mergi singura la spital oricum.
De tatăl copilului nici nu mai întreb.

| Irina0797 a răspuns:

Bună, imi pare tare rău cand citesc această postare si cateva dintre răspunsurile primite care din nefericire imi provoaca repulsie si dezgust.
Din nefericire avortul nu mai poate fi realizat, deoarece in România dupa 4 luni avortul este ilegal. Îmi pare rau ca treci prin asta, dar soluții sunt, este alegerea ta si este perfect normal sa nu iti dorești sa păstrezi copilul. Il poți da spre adopție. Ar fii bine totuși sa le spui părinților pentru ca in cele din urma vor afla si cu cât vor afla mai târziu cu atat reacția lor va fi mai urâtă. Vorbește cu ei, iar daca nu te sprijin in ceea ce doresti sa faci, încearcă sa apelezi la o persoana de incredere din familie, de la scoala, sau dintre prieteni. Poți sa imi scrii in privat daca ai nevoie sa vorbesti cu cineva, poate reușesc sa te pun in legătură cu niste organizatii/persoane care ar fi dispuse sa te ajute sa iei o decizie in ceea ce privește viitorul copil si sanatatea ta mentală.
Toate cele bune si nu te d bătută.

| VoidEternal a răspuns (pentru Irina0797):

Care răspuns te-a dezgustat, se curiozitate? Toți i-au zis sa păstreze copilul.

| EduardEdiEdi a răspuns:

Spunele părintilor. Nu-âi face rău copilului!