| elizadumitru a întrebat:

am nevoie de remedii si masti naturale pentru par fara stralucire si cu tendinta de uscare.dau funda :*

Răspuns Câştigător
| Zăpăliciiiiii a răspuns:

Buna!

Uite aici 4 masti naturale pentru par un par stralucitor si sanatos:

1. Masca pentru par cu banane si avocado

Masca de par cu banane si avocado este recomandata pentru toate tipurile de par, dar in special pentru cel uscat. Pentru aceasta masca ai nevoie de jumatate de banana, 1 ou, jumatate de avocado, 2 lingurite de miere si 3 lingurite de ulei de masline.

Paseaza banana si avocado intr-un blender si adauga restul de ingrediente. Amesteca totul pana obtii o pasta de consistenta nici prea groasa, nici prea subtire.

Lasa masca sa actioneze 30 minute pe par, dupa care curata parul cu un sampon nutritiv. Clateste cu apa calduta din abundenta.

Pentru rezultate de durata, foloseste aceasta masca de doua ori pe luna.

2. Masca pentru par cu bere

La prima vedere ai crede ca berea este doar pentru consum pe cale orala, insa dermatologii au descoperit ca acest lichid face minuni si pentru par. Berea confera stralucire parului tern, astfel ca daca ai o doza de bere in casa, iti poti prepara o mascuta de par incredibila.

Ai nevoie de 50 de ml de bere si doua galbenusuri de ou. Amesteca ingredientele si aplica masca pe parul spalat in prealabil.

Maseaza cateva minute scalpul, apoi infasoara parul intr-un prosop. Dupa 30 de minute, timp in care masca a actionat asupra podoabei capilare, clateste parul cu apa din abundenta.

3. Masca pentru par cu iaurt

Masca pentru par cu iaurt te ajuta sa scapi de matreata si sa obtii un par stralucitor si sanatos. Pentru aceasta masca ai nevoie de doua linguri de iaurt gras, un galbenus de ou, o lingura de miere si o lingura de zeama de lamaie.

Amesteca bine toate ingredientele si aplica masca pe par, masand radacinile cateva minute. Infasoara parul intr-u prosop si lasa masca sa actioneze 30 de minute. Dupa expirarea timpului, spala parul cu samponul care ti se potriveste si clateste cu apa din abundenta.

4. Masca pentru par cu ulei de ricin

Daca esti una dintre acele femei care se confrunta cu caderea parului, iti poti face acasa o masca eficienta cu ulei de ricin, ulei de masline si un galbenus de ou. Amesteca toate ingrediente si aplica pe parul spalat in prealabil.

Aceasta masca are nevoie de doua ore pentru a actiona optim. Dupa expirarea timpului, clateste parul cu apa din abundenta.

Pentru rezultate vizibile, aplica aceasta masca de doua ori pe saptamana.

2 răspunsuri:
| LittleMinnie a răspuns:

Cred ca cel mai bine si mai simplu e sa mergi in orice supermarket din orasul tau si sa iti cumperi ce ai nevoie..acolo gasesti de la ce firma vrei, la ce preturi vrei si la ce tip de par vrei:* eu folosesc ceva, dar pentru par gras si imi place mult:* in plus poti folosi un balsam care iti ofera stralucire:*

| blackyblack a răspuns:

Incearca uleiul de ricin amestecat cu ou.