| XxLorexX a întrebat:

am nevoie de un sfat. Vreau sa devin psiholog, dar parintii mei sunt de parere ca e prea devreme sa ma gandesc la asta, desi am calitatile necesare. Luna viitoare implinesc 15 ani. Voi ce parere aveti? Si viitorii psihologi au nevoie de sfaturiwinking

Răspuns Câştigător
| simf a răspuns:

Si eu cred ca 15 ani e o varsta destul de cruda ca sa alegi ce vrei sa faci in viata, dar faptul ca deja te gandesti intr-o directie e laudabil. la 15 ani e bine sa stii ce NU vrei sa faci in viata, astfel incat sa te poti canaliza pe materiile care te pot ajuta sa ajungi cat mai aproape de ceea ce-ti doresti (de exemplu, cand stii ca ai structura umanista si ca niciodata nu iti va placea sa fii inginer, clar matematica nu va intra in preocuparile tale speciale).
sa fii psiholog in europa astazi nu e deloc usor, e o meserie exclusivista care implica, cel putin la inceput, sume mari de bani.