| Lumy_6708 a întrebat:

am nevoie urgent de clima Americii! Am cautat pe o gramada de site-uri si n-am gasit! Vreau sa fie impartite tipurile de clima pe zonele Americii! dau funda!

3 răspunsuri:
| cristianorudi7 a răspuns:

Http://www.referatele.com/......le-com.php

uite aici poate te ajuta

funda

| anitza2000 a răspuns:

Am gasit asta: Clima este predominant temperată(ex. Temperat Oceanică pe țărmul Oceanului Atlantic, Temperat Continentală în centrul țării, subtropicală în Florida și California).În Alaska, climatul este rece subpolar, în Nevada deșertic temperat și în Hawai tropical umed. Temperatura variază în iulie între 18 grade în Seattle și 28 grade în New Orleans, iar în ianuarie, între -10 grade la Minneapolis și 13 grade la Los Angeles. Cantitatea de precipitații variază de la peste 100 cm pe coasta de est și de Sud, la 50 cm în bazinul fluviului Mississippi și mai puțin de 25 cm în zonele muntoase din Vest. Precipitațiile sunt foarte abundente în apropierea coastei de Vest, în Washington și Oregon 80 cm în zonele joase și 100-150cm în zonele muntoase.Coborând însă spre California, precipitațiile devin tot mai rare, ajungând la o cantitate medie de 25 cm în Los Angeles. sper sa te ajutehappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da' de ce vrei sa ne aduci tornadele si uraganele in pacifica Romanie?