| simonasava a întrebat:

Am nevoie urgenta de niste sfaturi. Sunt in clasa a 9a, la liceul la care tatal meu este director. Am terminat clasele 5-8 cu media 10, la fel si in sem 1 din acest an, am fost de 4 ori olimpica nationala, cu toate acestea colegii ma acuza ca notele mele sunt nejustificate, si orice as face la scoala spun ca am "pile". Din aceasta cauza sunt foarte marginalizata in clasa, cu toate ca sunt foarte prietenoasa, deschisa si ii ajut pe toti cu tot ceea ce pot, si mai nou acest lucru incepe si cu ceilalti din liceu. Sunt singura! In general sunt foarte sociabila, dar acum nu stiu ce se intampla. Sunt foarte dezamagita de ei, si mai ales de mine. Ce as putea sa fac (fara a apela la ignoranta)? Va rog mult sa ma ajutati. Multumesc pentru sfaturi!

5 răspunsuri:
| Twp3w a răspuns:

Pai eu in locul tau le-as demonstra ca notele luate sunt pe merit si ca tu chiar ai ceva in cap...Adica tot timpu cand este sa dai un test sau ceva de genu le aratati ca ai invatat sau le zici cat de mult am invatat ieri pentru testul asta si asa cred ca o sa creada ca chiar tu inveti nu este din partea pilelor! Dar sti c reactioneaza asa? Pt ca le este ciuda ca tu inveti bine si ca iei note mari, iar ei nu laughing... Demonstreaza-le tongue

| mistakeofyourlife a răspuns:

Trebuie sa socializezi mai mult pentru ca alta cale de ati face prieteni nu exista. Cu toate ca intotdeauna va exista cineva care sa iti puna bete in roate (ca sa zic asa) nu trebuie sa te dai batuta. Normal ca atunci cand auzi "fata directorului" bate la ochi din simplul motiv ca in tara noastra spaga si pilel sunt pe primul loc. Nu-ti face griji. Un prieten adevarat te va intelege si nu va glumi pe acest aspect.Bafta!kiss

| Maariiaa a răspuns:

Bună Simona,
Colegii tăi sunt doar invidioși pe tine că tatăl tău este directorul școlii. Nu ai cum să iei note pe pile,este ilegal.
Ceea ce trebuie este să continui să fii sociabilă și prietenoasă,oar dacă nu te bagă în seamă găsește prieteni adevărați și în afara școlii.
Nu poți face nimic. Colegii tăi trebuie să decidă. Dovedește-le la fiecare oră că tu înveți. Învață totul foarte bine, la fiecare ore să răspunzi și să faci propuneri.Să îți faci temele cum trebuie.Să le dai temele colegilor să le scrie și ei în clasă.
Dacă colegii tăi vor înțelege te vor include și te vor aprecia în cadrul clasei voastre. Dacă nu, acesta nu este sfârșitul vieții tale.

Multă baftă!
Numai bine!

| Andya a răspuns:

Pai,prietenii adevărați sunt cei care te știu ca propriile lor buzunarewinking
Important e sa ști ca tu ai ajuns unde ai ajuns nu prin pile,cum alții în sitoatia ta au face-o, ci prin munca.happy
Si dacă ți se mai zice asa nu ii ignora ca mai rău o sa facăwinking... Tatăl tau are alte treburi pe cap, nu sa-ți facă ție "pile"winking
Succes!

| AndradaAndradaAndrada a răspuns:

Doar pentru ca cei din jur sunt invidiosi, asta nu inseamna ca au dreptate si ca trebuie sa te superi. Atata timp cat tu stii ca n-ai facut nimic rau si ca meriti toate lucrurile de care ai parte, nu ai de ce sa fi dezamagita de tine. Ba chair ar trebui sa fi mandra! Dar ca sa nu mai fi marginalizata trebuie sa DISCUTI cu ei. Nu ajuta doar sa fii draguta cu ei si sa ii ajuti. Mai intai atrage-le atentia si dupa aceea va fi usor. Explica-le tot ce trebuie explicat asa cum stii tu, din inima. Sper ca te-am ajutat si felicitari pentru rezultatele obtinute la scoala.
Succes!