| ForeverAlone2002 a întrebat:

Buna!
Am niste intrebari legate mai de fizica, dar in niciun caz legate de tema, va rooog sa ma ajutati cat mai rapid sa le aflu raspunsul.
1. Daca am un magnet sub forma de U si de fiecare capat al acestuia atasez 2 ace, acele se vor magnetiza diferit si se vor atrage, nu?
2. Am un corp de fier magnetizat ce prezinta fisuri. Daca peste el pun pilitura de fier unde se va strange aceasta?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vezi ca scrie in cartea de fizica! Citeste lectia!

| ForeverAlone2002 explică (pentru Violleta2022):

Am citit lectia, crede-ma, dar nu specifica si ce am intrebat eu, intrebarile facand parte din subiectele unui concurs la care am participat recent. In orice caz, am aflat raspunsul intrebarilor mele.