| Sebygoon2007 a întrebat:

Bună. Am o gaură în dinte, un sfert din gaură este cariată, caria nu este adâncă, când beau apă rece nu mă doare, când ating caria cu scobitoare nu doare, când mănânc nu doare, se face cu anestezie? Săptămâna viitoare trebuie să merg la dentist și îmi e frică, nu e o frică normală, e frică aia de te panichezi și nu poți să dormi noaptea, eu încep să plâng îmi este foarte frică. Poate cineva care a avut aceeasi situație ca mine să îmi spună ce îmi face, îmi este foarte frică.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

In principiu cam la orice carie se face anestezie... si rolul anesteziei tocmai acesta e... sa nu te doara.

| Sebygoon2007 explică (pentru suntserios):

Da la mine nu este o carie mare este jumate din unghia mica. gen eu cred ca daca ma duc sa imi fac caria zic ca mor acolo, poti sa imi zici ce ma asteapta ca sa stiu cum sa reactionez

| suntserios a răspuns (pentru Sebygoon2007):

Jumatate din unghia mica e ditamai gaura,

inainte se da gingia cu un gel care sa amorteasca apoi se face anestezia in gingie,

la orice carie se curata cu freze zona afectata apoi se umple cu material daca nu sunt alte probleme.

| Sebygoon2007 explică (pentru suntserios):

Ok deci nici anestezia nu doare? Ai Instagram? Poate poți să mi-l dai acolo pot sa îți arăt o poză cum arată, săptămâna viitoare trebuie să mă duc la dentist și îmi e frică

| suntserios a răspuns (pentru Sebygoon2007):

Anestezia e doar o intepatura in cel mai rau caz.

Si nu, nu imi voi da instagramul unui necunoscut de pe TPU.

| Sebygoon2007 explică (pentru suntserios):

Stai liniștit/ă ca nu fac nimic contului tău de Instagram doar îți arăt o poză cum arată caria ca să poți să îmi zici chat de mare e și după poți să îmi dai blocklaughing

| suntserios a răspuns (pentru Sebygoon2007):

Nu ai prins ideea, nu îmi e că îmi faci tu ceva contului pentru că în primul rând nu ai avea ce. E vorba că Instagram și viața mea privată nu se da publice unor necunoscuți de pe net. O regulă de siguranță se bun simt.

| Sebygoon2007 explică (pentru suntserios):

Ok, păi și eu aș dori să-i ți trimit o poză cum arată caria ca să știu sigur dacă e mare sau ce îmi face, cum pot să ți-o trimit?

| suntserios a răspuns (pentru Sebygoon2007):

Ce rost are sa mi-o trimiti mie, nu sunt medic dentist.

| Sebygoon2007 explică (pentru suntserios):

Pai pe mine ma interesează. 1. Dacă doare când curăță caria cu polizorul

| suntserios a răspuns (pentru Sebygoon2007):

Asta nu o sa iti spuna nimeni dintr-o poza si ti s-a mai explicat de 100 ori., se face anestezie.

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tu esti ca ala din povestea prostului, te panichezi si plangi fara sa se fi intamplat nimic, parca cobind aiurea...

De ce crezi tu ca te-ar durea, odata ce ti se va face anestezie locala si nu vei simti nimic?
Ai cumva varsta de 2 anisori?

| Sebygoon2007 explică (pentru Violleta2022):

Caria este jumate din unghia mică, și cred ca se va face fără anestezie mie îmi este frică atunci când va băga polizorul să curețe caria în rest la plimbare adică la lichidul ăla alb nu am nici o treabă, doar când îmi va băga polizorul să curețe caria iii este frică, știți cumva cant durează să curețe o carie cu polizorul, 1-2 min?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Sebygoon2007):

Si chiar daca nu face anestezie, polizorul nu doare, ca nu atinge nervul, deci chiar nu ai motive de frica, deloc.

| Sebygoon2007 explică (pentru Violleta2022):

Da, dar caria este jumătate din unghia cea mică, nu e mult? Adică mi-e doar de polizor mi-e frică atât de chestia aia albă (plombă ) nu îmi e frică doar la polizor.,