| Ciprianccdlcjmrx a întrebat:

Buna, am o intrebare, cum sa pornesc corect cu o masina pe diesel, luni am a doua sansa sa iau permisul, am examenul teoretic, prima data nu am stiut sa pornesc de pe loc, ma rog am avut emotii foarte mari, dar vreau sa va cer parerea, cum sa pornesc, eu am invatat sa pornesc doar din ambreaj fata acceleratie, este ok? sau nu

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai ajuns la examenu si nu stii cum se face plecarea de pe loc? Serios?
Nu, corect nu e fara acceleratie, poate doar daca vrei sa muti masina 1-2 m si atat. Plecare se face ridicand ambreiajul in timp ce accelerezi.

| OldSoul a răspuns:

E destul de simplu, ridici piciorul de pe ambreaj pana simti ca, cupleaza/incepe sa miste mai apoi o ajuti cu acceleratia.

| tril a răspuns:

Eu, nu stiu. Da ma intreb: instructorul tau ce te-a invatat? Si de la primul examen pana acum, de ce nu l-ai intrebat?