| Πετρονελα_Πετρονελα_1988 a întrebat:

Bună am o întrebare și va rog vreau un răspuns ptr ca am o fata în vârstă de 9 ani jumate și este foarte dezvoltata este în clasa a 4 a și azi i-a venit ciclul menstrual este normal?

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, situaţia este relativ normală!
Vezi alte detalii în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......a-mi-vina/

Toate cele bune!

| corbulalbrosu a răspuns:

DA, se poate considera ca fiind normal ca menstruatia sa apara deja la o asemenea varsta mai ales in cazul fetelor dezvoltate fizic. "Exista cateva semne care iti pot indica faptul ca ciclul menstrual ar putea veni in curand: par pubian, par la subrat, cresterea sanilor si scurgeri vaginale. Media de varsta la care apare primul ciclu menstrual este 12 ani, dar poate aparea oricand intre 9 si 15 ani. Daca ti se pare ca este ceva in neregula cu organismul tau, nu ezita sa te consulti cu medicul de familie pentru a fi sigura ca totul este ok". Citeste urmatorul material : http://www.copilul.ro/......a5645.html