| RedPorcelain a întrebat:

Am o maaare dilema! Sunt in clasa a 8 si trebuie sa decid ce profil aleg pentru a 9straight face. Mi imi place si romana dar si matematica.Majoritatea prietenilor 'mai mari'decat mine sunt la mate-info si imi spun ca daca ma duc la filo fac multa geografie istorie, iar daca ma duc la mate-info fac mate fizica chimie dar fac si celelalte materii mai mult decat la filo inceputul clasei a 8a imi placea romana si; in totdeauna mi-a placut dar de la un timp incoace nu prea imi mai place si, spre surprinderea mea imi place matematica si chimia.La romana am inceput cu stangu...am note mai mici (dar nu cu mult) decat la mate si chimie. Dar de cand fac pregatire la mate a inceput sa ma intereseze mai mult; iar chimia o inteleg mai bine(nu are legatura cu prega la mate big grin)am inceput sa fac prega si la romana dar profa aceia imi tot zice ca nu fac bine aia ca nu scriu frumos ca nu stiu ce ...si ma enerveaza(nu cred ca ar fi o problema). Vorbeam tot cu prietenele mai mari care imi ziceau ca la o meserie am nevoie mai mult de mate decat de romana. Sunt in ceata! Ce sa aleg? Uman sau real happy

Răspuns Câştigător
| happy_7964 a răspuns:

Eu am ales real. Si nu mi-a parut si nici nu imi pare rau. Sunt note putin mai mici de obicei la real si e si mai greu, dar ai mai multe optiuni la facultate. Poti alege ce facultate vrei pentru ca la real faci cam toate obiectele, iar la uman din clasa a 11a nu mai faci multe discipline reale, in special la fiolologie.
Succes la examene!

2 răspunsuri:
| ConstiintaTa a răspuns:

Pai daca tu ai descoperit ca te descurci la chimie si la mate un pic mai mult decat ca la romana s. a. atunci cu siguranta te sfatuiesc sa alegi real! e in folosul tau!

| Angel1995 a răspuns:

Dupa parerea mea, uman.
Eu nu am stat pe ganduri cand a trebuit sa aleg profilul.
Am ales stiinte sociale, si sunt foarte multumita, pentru ca nu mai fac gramatica, fac o matematica la un nivel foarte jos si doar 2 ore pe saptamana...si alte avantaje fata de prieteni care fac cate 6 ore de informatica pe saptamana, pregatiri sambata... 5 de mate, pregatire la fel.
Nu stiu. daca as fi din nou in clasa a 8-a as alege acelasi profil, din cauza avantajelor.
Sa nu te duci nici la filo, pentru ca dai teza la latina si crede-ma! este ORIBILA! inteleg mai bine la chimie(si sunt batalaughing) decat la latina.
Ai grija de tine.Si sa alegi ceva ce te avantajeazabig hug Succes!

L.