| anonim_4396 a întrebat:

Am o mare problema. Trebuie sa ma duc la primul an de facultate si sunt foarte timida, plus ca mai sunt si foarte slaba si am strabism. De 5 zile nu mai ies afara din casa deoarece toate fetele au pantaloni scurti, iar eu arat groaznic in pantaloni scurti. Ce sa fac? Am hotarat sa nu mai ies afara din casa dar nu pot sa fac asta. Imi este frica ce vor crede ceilalti despre mine. Sunt disperata, dar mai ales ca se vede ca am strabism. Ce pot sa fac? Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| DennyxD a răspuns:

Buna :* Nu trebuie sa te izolezi in casa din cauza faptului ca iti este teama de ceea ce cred persoanele din jurul tau.Pana la urma ce pot sa iti faca? Cei rautaciosi e posibil sa comenteze pentru ca unele persoane se leaga mereu de altii, insa sunt si multe persoane care stiu ca nu este frumos sa rada de ceilalti si care nici macar nu ar gasi ceva de ras in `problema` ta. Dumnezeu a creeat toti oamenii frumosi.Toti suntem perfecti, pentru ca Dumnezeu nu greseste niciodata.Deci gandeste-te ca tu esti frumoasa asa cum esti, plus ca frumusetea nu inseamna numai exteriorul, inseamna si cum esti in interior, ce suflet ai.Nu toti oamenii frumosi la exterior au si un suflet bun. Nu merita sa fi suparata, sa te inchizi in casa din cauza faptului ca iti este teama de ceea ce vor crede ceilalti.Pana la urma, si daca vor zice ceva nu vor sta ei toata viata sa se gandeasca la faptul ca esti tu slaba sau ai strabism.Lumea rautacioasa mereu se leaga de tot ceea ce gaseste, pentru ca unii simt o placere in a critica si probabil nu isi dau seama ca ranesc alte persoane prin ceea ce fac. Nu trebuie sa iti fie rusine cu ceea ce esti.Esti o persoana frumoasa, nu uita asta! Si eu sunt slaba..si aveam momente in care deveneam prost dispusa gandindu-ma ca vor comenta ceilalti sau vor rade.Mi s-a intamplat sa faca asta. Dar mi-am dat seama ca nu trebuie sa pun la suflet ceea ce spun ei, desi inca mai am momente in care ma uit in oglinda si ma gandesc ca nu vreau sa port pantaloni scurti, ca daca ceilalti vor rade ca am picioare prea slabe etc.Dar cand imi vin astfel de idei, ma gandesc ca nu trebuie sa il maniem pe Dumnezeu. El ne-a creeat pe toti frumosi.Nu trebuie sa ne pese de rautatile lumii, chiar daca uneori e greu sa treci nepasator cand auzi pe cineva spunand ceva rautacios despre tine. Cat despre problema ta cu strabismul..nu iti face griji.Persoanele bune te accepta asa cum esti si nu vor rade de tine, pentru ca nu e nimic de ras in asta.M-as bucura tare mult sa stiu ca mi-ai ascultat sfaturile si ca te gandesti la ceea ce ti-am spus.Deci,nu ii lua in seama pe cei care comenteaza si ai incredere in tine. Esti o persoana frumoasa, sa nu uiti! Dupa ce citesti raspunsul meu, putem sa mai vorbim daca vrei :*

| maria717 a răspuns (pentru DennyxD):

Mersi mult...Asta imi spun toti dar degeaba si multumesc o sa ma gandesc mai bine happy

| DennyxD a răspuns (pentru maria717):

Cu placere :* chiar sper sa elimini aceste complexe si sa ai incredere mai multa in tine, pentru ca stiu cum e sa fi timida uneori din cauza faptului ca iti e teama de ceea ce vor crede ceilalti despre tine daca esti slaba sau chestii de genul...

12 răspunsuri:
| Dominicc a răspuns:

Buna Maria,

Sunt baiat, insa imi pot da o parere
Pa langa cele spuse mai sus, problema ta cea mai mare pleaca de la lipsa de incredere in tine. Probabil ai avut probleme cu colegii pana acum sau ai avut tangente neplacute care ti-au lasat un gust amar fata de cei din jur.

Marea problema nu exista decat in capul tau si in gandirea ta de a te autosabota in a nu face ceva, a nu iesii si a da piept cu lumea si cei din jur.

Ia-o altfel.
Daca nu aveai ce spui tu mai sus, tot aveai un complex, tot gaseai unu.
Tot gaseai o scuza sa iti fie frica de ce se va intampla si ce va fi.

Asta pentru ca nu ai incredere in tine si iti e frica sa nu te judece oamenii.

Oamenii te judeca indiferent de situatie, fie ca esti slaba, grasa, frumoasa sau urata.

Mereu e cineva care nu are o viata si alege sa critice pe a altuia.

Ce trebuie tu sa faci e sa capeti ceva incredere in tine si sa realizezi ca esti ok asa cum esti. Atata timp cat ai capul sus, gandire optimista si ai visuri marete in legatura cu viitorul tau, nu trebuie sa te inchizi nicaeri.

Sunt persoane care au probleme adevarate, care merg in carut si tot se duc la facultate.

Daca ceea ce ai tu ( cu greutatea) chiar nu se poate remedia cu pastile sau tratament, trebuie sa accepti ca asa esti si nu poti schimba.

Nu trebuie sa te retragi ca sa nu fi criticata.
Fii o fata optimista si stapana pe ea care stie ce vrea, si vei vedea cat respect vei avea de la cei din jur.

Daca mai vrei ceva ajutor cu increderea, da-mi un mesaj privat sa iti dau 2 site-uri care sunt mai pentru femei, ai de unde trage idei.

Numai bine
http://visualeffect.org/

| William a răspuns:

Imi pare rau ca esti in situatia asta, nu stiu ce sa spun decat sa porti ochelari de soare.

| DennyxD a răspuns (pentru William):

Adica tu o incurajezi sa isi ascunda ochii? Nu trebuie sa faca asta. Este frumoasa asa cum e.

| William a răspuns (pentru DennyxD):

Din pacate nu multi sunt de acord cu tine.

| DennyxD a răspuns (pentru William):

Cei care considera ca daca o persoana are strabism trebuie sa isi ascunda ochii, inseamna ca sunt rautaciosi si nu stiu sa aprecieze frumusetea unui om.

| William a răspuns (pentru DennyxD):

Asa e, dar asta nu va opri pe nimeni sa faca glume pe seama ei.

| DennyxD a răspuns (pentru William):

Nu putem sa oprim persoanele din a face comentarii rautacioase la adresa unei persoane sau de a face glume pe seama ei, dar putem sa incercam sa nu ii mai bagam in seama si sa nu punem la suflet ceea ce spun ei, gandindu-ne ca nu nu merita sa fim tristi din cauza unor pareri rautacioase ale lumii. De parca daca ne suparam din cauza lor se vor rezolva toate problemele..trebuie sa gandim mai pozitiv si sa avem incredere in noi si credinta in Dumnezeu.

| William a răspuns (pentru DennyxD):

Usor de zis, greu de facut.

| DennyxD a răspuns (pentru William):

Da,e greu de facut.dar se poate

| AtateaConditii a răspuns:

Ai incredere in tine. Daca e o boala nu e vina ta si nu ai de ce sa iti fie rusine, daca te intreba cineva le spui ca suferi de o boala si vor avea bunul simti sa nu isi bata joc.Gandeste-te la obezii care de abia mai merg, sigur ar prefera sa fie slabi cat o scobitoare decat grasi ca o batoza. Ia-ti o fusta daca nu iti sta bine in pantaloni scurti sau pantaloni mai largi.