| yoGabriela a întrebat:

Am o prietena buna care e in clasa a 6a, si se teme ca va face 9 clase tot la scoala ei(nu se duce la liceu), cu noua lege. Vreau sa stiu foarte sigur daca este asa.

Răspuns Câştigător
| thevampirediariesfever a răspuns:

Nu este asa. Vor face 9 clase tot in gimnaziu doar cei care sunt acum in clasa a patra (vor fi prima promotie), dar cei care sunt de exemplu acum in a 5a, vor face pe legea veche.

4 răspunsuri:
| alessia a răspuns:

Mmm. e posibil. dar poate sa se transfere daca nu vrea sa stea la scoala aia.

| Savy a răspuns:

Legea educatiei nationale a fost data spre dezbatere anul trecut in octombrie. In ea gasesti:

Art. 22 (1) Sistemul de învatamânt preuniversitar cuprinde urmatoarele niveluri:
a) educatia timpurie (0 – 6 ani), formata din nivelul anteprescolar (0-3 ani) si învatamântul prescolar, care cuprinde grupa mica, grupa mijlocie, grupa mare (3–6 ani);
b) învatamântul primar care cuprinde clasa pregatitoare si clasele I-IV;
c) învatamântul secundar care cuprinde:
- învatamântul secundar inferior sau gimnazial, care cuprinde clasele V–IX,
- învatamântul secundar superior sau liceal, care cuprinde clasele de liceu X–XII.

Pana nu o sa fie aprobata oficial, nu poti avea un raspuns concret, insa pana in clasa a 9-a "prietena ta" mai are 3 ani, e foarte posibil ca atunci legea asta sa fie in vigoare.

| mmeee79 a răspuns:

Buna.
Dapai nu se mai stie, atata se schimba "legile" astea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Va merge la liceu! doar elevii de clasa a IV -a vor ramane si clasa a IX-a in scoala.