| LastMimzy a întrebat:

Buna,am o prietena pe care o cunosc de 8 ani.Ideea e ca in ultimii 5 ani ne-am inteles perfect, adica:pe unde mergeam eu(vacante)o invitam si pe ea, orice faceam faceam impreuna.doar ca ea e foarte incapatanata...in ultimul timp aflu ca tot calatoreste si sincer ma simt cam prost tinand cont ca eu am luat-o peste tot cu mine.
Acum incepem liceul si suntem la licee diferite, iar ea incepe sa mi se laude ca ce bine se intelege cu viitoarele colege, se "lauda" oarecum ca doarme la alte fete si chestii de genu`.(noi am fost in aceeasi clasa in toti cei 8 ani).+ca imi face faze de genul:"nu vin afara" iar peste catva timp o vad cu altcineva.
Nu vreau sa par ipocrita sau patetica dar sincer,nici nu mai stiu cum sa ma comport in preajma ei, si ce atitudine sa iau.Tin foarte mult la ea, cum am spus..am fost nedespartite. Ceva sfaturi? Va rog fara jigniri si alte chestii asemanatoare, daca nu va intereseaza nu va bagati in seama! merci!

Răspuns Câştigător
| Buburuza2222 a răspuns:

Buna! Eu zic ca trebuie sa joci cu aceeasi moneda! Daca nu vrea sa iasa cu tine iesi cu altcineva ca sa o faci oarecum "geloasa"! Si daca va veni singura inapoi la tine inseamna ca iti e prietena adevarata, daca nu inseamna ca doar se folosea de tine sau pur si simplu nu a fost sa fie...sa faca parte din viata ta! ...Ca si prietena! Intelegi?

4 răspunsuri:
| AshuraElric a răspuns:

Odata cu trecerea timpului se mai schimba si oamenii.Doar pentru ca ati fost prietene bune in copilarie nu inseamna ca veti ramane asa pentru tot restul vietii, va maturizati, cunoasteti persoana noi...viata va poarta pe drumuri diferite.
Vorbeste in continuare cu ea, intreab-o de sanatate, dar nu insista sa iesi cu ea, nu te implica prea mult in viata ei.Pentru ca sunteti la licee diferite, relatia voastra se va raci mult mai repede, asta nu inseamna ca trebuie sa o uiti pe cea care ti-a fost (nu de mult) cea mai buna prietena.O sa cunosti si tu persoane noi, de la care ai ce invata si timpul va trece extrem de repede.

| Awkesna a răspuns:

Buna,pai uite unele persoane se cam plictisesc de prietenii lor,vor sa iiasa si ei in alte locuri cu alt cineva, sa cunoasca noi prieteni, stiu ca e cam aiurea dar nu prea am cum sa te ajut, adica totul depinde doar de ia, incearca sa vorbesti cu ea despre tot ce ai vrea sa stii, mai bine aflii de la ea decat de la noi happy, sper sa fie ca inainte big hug succes

| LastMimzy explică (pentru Awkesna):

Multumesc!

| Awkesna a răspuns (pentru LastMimzy):

Nu ai pentru ce, sper sa fiti ca inainte >big grin