| anonimaroz a întrebat:

Am o problema. Anul trecut eram cea mai buna din clasa la invatatura. Dar anul asta nu stiu ce este cu mine,ma las si mi-e frica sa plec la profesori,sa ma duc la tabla. Desi stiu raspunsul perfect cateodata mi-e frica sa nu fie gresit si nu ma duc. Anii trecuti prietena mea era ca o pisica moarta,nu se ducea nimic,si anul asta ma bate la invatatura. Ce pot face sa am mai multa incredere in mine. Multi spun sa sunt increzuta cand spun ca imi va merge,sau ca va fi bine. Dar eu ma discurajez si iar cad,si cad. Si ce pot face sa am mai multa incredere si sa-mi mearga mai bine. Ca se sfarseste primul semestru,si eu am note mai slabute in deosebi la mate,si vreau sa-mi maresc notele. Caci parintii mi-au pus conditii, iar daca nu am note bune, adica doar 9 si 10, nu imi iau hainute pentru iarna. Si va rog fara raspunsuri nefolositoare si negativehappy

Răspuns Câştigător
| Akhen a răspuns:

Incearca sa ai incredere in tine, nu asculta ce zic altii, fa-ti curaj, cum ar fi cand imi zice cineva ca vai sunt fitos si ma cred cel mai bun din clasa ii spun ''Inteleg ca tie ciuda, dar nici asa'' si o sa te lase in pace, iar cu colega ta care a inceput sa ia note mari se datoreaza silintei pe care o depune de a avea rezultate bune, ea si-a dat seama ca fara invataura nu poti aajunge in viata. Inteleg ca iei note slabute la mate, e foarte greu sa extragi o nata mare la acest obiect deoarece trebuie sa fii o fire realista care gandeste logic, daca nu, esti paralela cu matematica, adica cum sunt eu (invat totul pe de rost). Sfatul meu ar fi sa iti imaginezi ce viitor o sa ai fara invatatura, iar asa o sa prinzi curaj ca sa iesi la tabla si incerca sa fii calma.

1 răspuns:
| Freya1 a răspuns:

Probabil ai dezvoltat o anxietate sociala pe care trebuie sa o reduci prin ati infrange temerile.
Puneti in minte ca doar asa vei reusi sa razbesti si doar daca dai raspunsuri bune o sa iti treaca starea de panica si vei vedea ca vei avea mai multa incredere daca reusesti o data de doua ori