| Jbihvvihvhvihsbohbsojbsnosjnjosbojaojsoj a întrebat:

Am o problemă cu sora mea. De curând și-a făcut un iubit.Nu mă înțelegeți greșit, mă bucur pentru ea, dar de fiecare dată când își face un iubit se îndepărtează foarte mult de mine și devine tot mai rece. Astăzi sora mea și-a sărbătorit ziua de naștere și l-am cunoscut în persoana pe iubitul ei, nu mi se pare prea ok tipul. Cel puțin pentru mine, restul familiei deja îl iubește. Ceea ce nu mi se pare ok, este că toată petrecerea pe mine și pe verișoara mea nici nu ne-a băgat în seamă. Adică, doar când a venit și atât. Nu sunt o fire foarte vorbăreață de fel, dar dacă ne-ar fi băgat în seamă poate aveam altă parere. Am încercat de câteva ori să interacționez cu el, dar nimic. El numai și numai cu sora mea vorbea. Apoi după ce au plecat musafirii am mers în casă, unde de data asta sincer, eu nu am vrut să mai vorbesc cu el, poate că aici am cam greșit dar totuși. A plecat în jurul orei 20:00 și după am avut o ceartă cu mama, unde îmi spunea să nu mă mai comport așa urât, când eu nici nu am comentat nimic. Iar în seara asta am preferat să nu mai vorbesc cu mama, tata sau sora mea pentru că poate nu mă credeți, dar pe mine mă doare foarte tare! Și nu aș fi preferat să amintească ca să mă întristez. Am mers în seara aceasta și am stat jumătate de oră închisă în baie plângând și vorbind singura despre cât de mult îmi urăsc viața. Eu și sora mea am fost foarte apropiate când eram mici, chiar mult prea apropiate! Poate că și de asta mă doare pe mine așa de tare. Și sunt conștientă că la un moment dat se va muta de acasă, se va căsători și nu o să o pot vedea în fiecare zi și mă bucur pentru ea, dar nu să te îndepărtezi atât de mult de mine încât să mă faci să mă simt ca pentru tine nici nu exist. Si cred ca mulți știti cum e vorba aia, ei bine, ea își conștruiește fericirea pe nefericirea mea. Mâine ar trebui să mergem la film toți 3. Cred ca mulți ați auzit de filmul, mie sora mea mi-a promis cu o lună înainte de a se lansa ( adica înainte să aibă iubit ) că vom merge împreună să îl vedem, doar noi două. Iar acum că l-a invitat și pe iubităsu, simt că a făcut alegerea între mine și el ( l-a ales pe el ), dar nu s-a gândit și la părerea mea și ce aș spune eu, având în vedere că ei ies de două ori pe săptămână la film, la suc, la restaurant, etc. De cele mai multe ori iubiții surorii mele nu mi-au plăcut. Nu îmi place defel să judec cărți după copertă, dar de cele mai multe ori când nu mi-a plăcut de un iubit de al ei toată relația s-a încheiat cu o despărțire în cele din urmă. Mereu, mereu. Toată lumea mă face pe mine să mă simt prost și ma face nesimțită și nesuferită, dar la sfârșit când se despart, cine are dreptate? Proasta de mine! Și nimeni nu recunoaște că am dreptate. Ce ar trebui să fac în situația asta, deoarece aș vrea să o las în pace și să nu mă bag în treaba ei, dar nu pot să o văd cum se îndepărtează de mine pentru un băiat.

5 răspunsuri:
| Raven a răspuns:

''ea își construiește fericirea pe nefericirea mea''. Exagerezi, doar nu ți-a furat iubitul, faptul că tu ești nefericită nu e vina ei. Felul în care te exprimi, ''dar nu pot să o văd cum se îndepărtează de mine pentru un băiat'' arată că atașamentul tău față de ea e puțin cam nesănătos, nici dacă erați gemene n-ar fi fost mai puțin ciudat deși ar fi fost oarecum explicabil. Așa pari de-a dreptul una din persoanele alea obsedate din filmele horror. Las-o în pace, până la urmă fiecare își trăiește propria viață, fiecare își face propriile greșeli și (dacă are noroc) învață din ele.
Nu știu ce vârstă ai și dacă sora ta este mai mare decât tine dar ar trebui să-ți găsești și alte preocupări (în afară de viața personală a surorii tale) și alți prieteni cu care să mergi la film. Și mai ales nu mai cobi legat de sfârșitul relației ei cu tipul ăsta, pentru că exact asta o să considere că faci, dacă se va întâmpla asta.

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, tu chiar ai o problema de invidie sau gelozie, sau un pic din amandoua.
Va trebuii sa accepti si sa inveti ca, oamnii au dreptul la fericire si la parteneri din afara.
Este perfect normal ca sora ta sa se comporte mai rece cu tine, pentru ca acum ii acorda timp si iubitului ei, nu doar tie.
Vei intelege asta cand vei mai creste si vei avea si tu un iubit.
Asa este, comportamentul tau nu este nromal si nici de bun simt, pentru ca nu poti avea dreptate.
Dar, dupa cum spuneam, esti mult prea mica sa poti intelege ce se intampla si de ce nu ti se mai da atentia pe care o vrei, trecand acum pe planul 2, dupa iubitul sorei tale.

| Andreeush a răspuns:

Ar trebui să înțelegi că ești un pic egoistă și invidioasă pe sora ta.
Nu ar trebui să te porți urât cu ea sau cu iubitul ei.
O să vină vremea când vei întâlni și tu pe cineva și atunci vei realiza cât de imatură ai fost.
Oamenii au dreptul să fie fericiți iar sora ta nu "își construiește fericirea ei pe nefericirea ta" cum ai spus tu. Nu poți să îi ceri să te ia cu ea peste tot unde merge cu iubitul ei.
Nu te mai implica în viața altora, nu e frumos.
Când erați mici a-ți fost apropiate dar timpul a trecut, sora ta a crescut, a început să aibă unele priorități în viața. După cum ai spus și tu, cândva se va căsători și își va forma o familie. Iar tu ce vei face? Vei sta și vei plânge după sora ta mai mare?
Ar trebui să îți faci prietene de vârsta ta, cu care să poți ieși, distra.

| Donsavas a răspuns:

Problema ta este ca te implici PREA mult in viata altuia,respectiv a familiei. Va veni ziua în care iti vei face o familie si tu si vei realiza ca nu e ușor să ti găsești un iubit, sa faci copii etc.
Alegerile astea nu se fac "la gramada" sau mai bine zis, în colectiv. Fiecare alegere pentru el, individual, altfel spus.
Iubitul surorii tale vorbea doar cu ea fiindca pentru ea venise si DOAR de ea era interesat.
Eu zic sa treci peste subiect.

| Plato a răspuns:

"Nimeni nu e mai disprețuit decat acela care spune adevarul" - Platon

Cu siguranta sora ta se va destepta la un moment dat. Deocamdată, n-o mai sfatui, ca se supara făra sa asculte. Poti sa-i spui ca nu vrei sa mergi la film si cu ăla, ori vine cu tine, ori la revedere. Eu asa as face, probabil.