| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema ..deci acum o jumatate de ora/o ora am venit de la scoala,pe drum am observat o pisicuta micute,alba cu negru, vai de capul ei! M-am dus dupa ea ca o recunoscusem (fusese si la bloc la mine ) si am intrat printr-o gaura a unui gard, colegele mele-mi tineau geanta si am plecat dupa acea pisica sperand ca cu ea este si motanul meu ( l-am pierdut de 8 zile aproximativ.) si ..am cautat dar nu era dar cu ajutorul multor incercari am reusit sa o fac pe pisicuta acea sa vina la mina,am luat-o-n maini si era slaba si usurica ca o pana,mi-a parut asa rau de ea c-am luat-o acasa, colegele mele m-au ajutat s-o bag in geanta (as rade dar ma simt prost) si am plecat eu repede acasa si cand am ajuns m-am dus si le-am explicat parintilor mei ca am luat-o ca imi era mila de ea si ca va muri iarna asta, mentionez ca nu avea mai mult de 2-3 luni. dupa cum arata,m-a certat,mi-au facut morala ca cica mai vad eu vreau colega sa faca ca mine. MDA.,m-am simit prost si din cauza ca colegele mele aveau sa povesteasca la toata clasa (CRED EU) si ca ma certase,i-am dat putin laptic cald dar el/ea bause cat bause si apoi se alinta pe langa mine crying imi era asa mila de ea mai ales cand ma gandeam ca sigur va muri de frig dar a trebuit s-o duc. N-am dus-o de unde am adus-o,am dus-o la gunoi unde stiu eu ca erau mai multe pisici,poate se imprieteneste cu ele,dar ma indoiesc ca pisicile alea sunt rele rau, stiu c-ar fi trebuit sa o duc de unde am adus-o ca acolo avea si unde sa intre sa se ascunda dar era destul de departe, trebuia sa ocolesc mult si-mi era frica sa nu miaune sau sa-si scoata capu` afara sa rada lumea de mine...pana la urma l-am dus la gunoi,pe conteiner,sper sa fie bine.
Ce credeti? Ma simt oribil, imi venea sa plang dar nu stiu de ce, spuneti-mi ce credeti!
FUNDA.

13 răspunsuri:
| JustMusic a răspuns:

DRagutgestul pe care la-i facut, incearca sa vorbesti cu parinti tai daca tu vrei aceea pisica inaopi si explica-le ca e mica si o poti deparazita si ca nu enci o crima sa iei un animal de pe strada, ca nu o sa te apuci acum sa aduci toate matele vagaboante pe care le gasesti, explica-le ca tu te-ai atasat de motanelul pe care la-i pierdut si ca aceea pisica poate umple locul intr-o oarecare masura. Daca parintii tai nu te lasa sa o readuci, asta depinde si daca stai la bloc sau la casa, la casa ar fi mai usor de intretinut pe cand la bloc e mai greu, ai putea sai faci un adapost un fel de casuta si sa o duci pe afara undefa, la o intersecdte, chiar la gunoi, in scara blocului si sa ai grija de ea sa ii dai mancare sa nu moara, poate o sa o iaa alticineva si o sa ii fie bine.
Incearca sa ii convingi pe parinti tai ca tu chiar ti la ea si tie mila de ea findca e mica si e intr-o stare deprolabila.
Osmeni aceia care o sa rada de tine pentru gestul tau sunt niste oameni inculti si prosti sau orbi si nu vad iubirea care te-a determinat sa faci acest lucru.Nu-i lua in seama.

| anonim_4396 explică (pentru JustMusic):

Stau la bloc. mi-au spus ca cica adun toate animalele dupa strada si nu ma lasa nici un ruptul gatului.

| JustMusic a răspuns (pentru anonim_4396):

straight face E primul animal pe care il aduci in genul asta? Asteapta sa se calmeze, si dupa maine dimineata sau poate mai tarziu incearca sa le zici ca ei acest motanel in locul celui care la-i pierdut si ca nu o sa aduci fiecare animal acasa, cum ati putut avea grija de celalat puteti sa il intretineti si pe asta, animalul ala nu are nici o vina ca s-a nascut si a fost abandonat.
Mi-as dori sa il poti lua, in primul rand ca pe tine te-ar face fericita acest lucru si in al doilea ca ii dai o sansa la viata acelui motanel, incearca sa porti discutia cu un singur parinte de care esti mai apropiata si caruia crezi ca i te poti baga pe sub piele sa il convingei.

| AtateaConditii a răspuns:

Poi nu esti obligata sa iei pisica pentru ca nu tu i-ai dat viata dar nici pisica nu e de vina cu nimic. Daca stai la casa ascunde-o undeva in gradina daca stai la bloc e nasol, poti sa il lasi la gunoi si sa ii aduci mancare in fiecare zi si sa il inchizi cumva ca sa nu se ia dupa tine.

| Katoteshika a răspuns:

Eu cred ca intr0un fel te-ai gandit bine...
dar ai fi putut intreba daca vrea cineva o psica sau o puteai duce la bunici (asa am facut si eubig grin)
bravo tie ca ai avut o inima mare si ca tu vroiai sa ai grija de ea...
doar ca mi se pare ca parintii tai sunt cam egoisti...( fara suparare )
doar ca daca ar fi acceptat un motan si o pisica mica si draguta nu...
funda?

| anonim_4396 explică (pentru Katoteshika):

Mda. asa este, ai dreptate. Din pacate bunici mei nu stau in aceeasi localitate.

| anonim_4396 explică (pentru Katoteshika):

Mai astept si alte raspunsuri, dupa dau funda.

| Katoteshika a răspuns:

Nici ai mei dar merg in vizita din 2 in 2 sapt si ma joc mereu cu pisoii si cainii mei
uneori si puii altor caini si pisici ale vecinilorlaughing
funda?big grin

| mariutsa1234567890a a răspuns:

Deci. asta da dovada ca ai suflet dar cred ca parintii tai au facut o greseala cand te-au pus la acelasi nivel cu colegele tale, pentru ca nu toti oamenii sunt la fe, fiecare isi are propriul suflet. Oricum conteaza ca tie ti-a pasat, ca ai luat-o acasa si ca ti-a fost mila de ea. in rest nu trebuie sa fii trista, pentru ca asta e. sunt lucruri pe care trebuie sa le acceptam asa cum sunt.
Inseamna ca asta e soarta acelei pisici-sa traiasca in strada!
Esti o fata deosebita, dar trebuie sa te gandescti si la tine!:*

| anonim_4396 explică (pentru mariutsa1234567890a):

Mi-e mila de ea sad Saracuta.+ ca-s distrusa psihic de cand mi-am pierdut motanul care nu stiu daca va rezista iarna asta, el e invatat cu caldura, tot "mura-n gura"..si mi-a fost mila si m-am gandit ca si pisica acea a fost pierduta de undeva si ca si mie mi-ar placea sa-l gaseasca un om bun pe motanul meu si sa-l ia.dar na. Scriu asta printre lacrimi.dar totusi cum poate sa fie soarta acelei pisicute sa traiasca in strada, nu are voie si ea sa aiba o casa, o mama?crying(( O VIATA? crying(((( De ce lumea-i asa rea?

| Zendor7k a răspuns (pentru anonim_4396):

In ziua de azi... lumea e mereu rea.Tu ai facut ceea ce trebuia. Daca mai sti unde ai lasat pisicuta poti trece sa vezi daca e acolo, daca o gasesti ia-o din nou si spune-le parintilor tai ca tu esti om milos si o vrei pastra si tu vei avea grija de ea fara sa le faca probleme.

| Zendor7k a răspuns:

Ai un suflet mare asta e clar, nu stiu ce fel de oameni sunt parintii tai care nu te-au lasat sa o pastrezi, eu cred ca ai procedat corect, nu trebuie sa iti fie rusine de ce vor zice colegii tai de ce a i facut pentru ca esti o fata deosebita, nu ii lua inseama pe toti... ei sunt cu ale lor tu cu ale tale.

| anonim_4396 explică (pentru Zendor7k):

Multumesc happy