| Aleeexa a întrebat:

am o problema. Deci faza e asa, e o fata la mine in clasa, Ana, cu care la inceput ma intelegeam bine cu ea si de-asta m-am asezat cu ea in banca. Dar de la un timp mereu comenteaza ce fac, cum ma imbrac, ce intrebari pun etc. A da, si are mereu obsesia atunci cand pun o intrebare la un prof sau la altcineva sa vina ea asa, cu mot, si sa-mi zica " Da nu e logic?! Tu nu gandesti, esti proasta?!" Si chestii d-astea de exemplu azi s-a apucat sa-mi zica " Vezi ca cu cizmele alea iti sta ca dracu si mergi ca o rata cu ele" Si toata lumea imi spusese ca imi sta Foarte bine cu ele. Sau cand avem discutii contradctorii mereu imi zice:" Dar tu nu te auzi ce stupizenii spui pe gura?!" SI PUR SI SIMPLU MAM SATURAT.De fiecare data ne certam si a doua zi. vai... "Aleeeeeeeexxx ( ma cheama Alexandra) Ce faaaciiii?" Adica ca s cum nimic nu s-ar fi intamplat. Pur si simplu, isi bate joc de mine! Cum as putea s-o pun la respect? Sau ce atitudine credeti ca ar trebui sa iau?

11 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Moara-stricata.Cum naiba o suporti? N-are un buton off la spate?thinking
Daca m-ar bate pe mine la cap in halul ala i-as pune un plasture la gura.Sau un tricou pe care sa scrie:"O zi cunosc, o zi nu cunosc.Azi nu cunosc pe nimeni"straight face

| Lora a răspuns:

Sa fii si tu cu nasul pe sus si sa-i intorci spatele de fiecare data.Cand vrea sa-ti spuna ceva te-ntorci si vorbesti cu alti colegi, te faci ca nu o auzi, n-o bagi in seama pur si simplu.Si-o sa i se micsoreze ciocul.

| madalicious a răspuns:

Pai de fiecare data cand comenteaza tu fa asa : " ha ha ha" [razi] si zii "cine vorbea!" Fa-o sa se simta prost. Si sa vada ca ea nu e mai presus decat tine.
Daca ti-a zis ca-ti sta nasol cu cizmele inseamna clar ca tie iti statea bine, iar ea era geloasa ca nu are si ea asa ceva.

Pune-o la respect razand si tu de ea sa vada ca nu este placut sa fi luata peste picior, si adopta o atitudine indiferenta fata de ea, fa-te ca nu o vezi si cand vorbeste cu tine, tu vorbeste cu altcineva, pur si simplu fi tu mai tare decat ea.

| Romancutza a răspuns:

Comenteza si tu, reproseaza-i tu inaine imbracamintea si chestii de genul asta.

| alexamealexa a răspuns:

Nu te cobora la nivelul ei.Cred ca este invidioasa.In orice caz o prietena adevarata nu ar face asa ceva.Nu o mai baga in seama, muta`te cu altcineva in banca si nu o mai baga in seama. Fetele ca ea de obicei fac asta ca sa isi arate superioritatea.Se va plictisi si va incepe asa cu alta fata.oh go on

| annutza a răspuns:

Nu o mai baga in seama si fa-o sa isi ceara scuze... daca nu am o idee.imi dai id ei d mess si ii zic ca st o prietena de-a ta si ca sa isi ceara scuze si sa ai ba grija la comportamentul ei:d

funda?

aaaa... si app.inseamna ca e invidioasa p tine! ft invidioasa!

| Baby a răspuns:

Nu fa si tu acelasi lucru ca si ea, pur si simplu cand zice ceva sa te jigneasca nu o baga in seama, nici nu te uita la ea, vorbeste cu cineva sa te muti din banca si gata, nu o pupa, nu o lua in brate, spune-i ca daca ei chiar nu-i pasa de tine si numai vrea sa te faca de ras poti sa faci si tu asta cu ea, dar nu esti. Spune-i daca nu-i convine sa te lase in pace. Nu o ataca si tu pe ea ca numai dai dovada de prostieoh go on

| adriana_5421 a răspuns:

Spune`i direct ce preferinte ai...si daca ii convin bine daca nu nu, ...si cand iti mai face faze cum spui tu zi`i ceva care sa ii inchida gura gen: cand iti spune: tu nu te auzi ce stupizenii spui pe gura? spune-i si tu. dar tu te auzi? sau cand mai ai ocazia. comenteaza si tu la imbracamintea ei cam asa: ti s`a spart oglinda azi? succes:* sper sa iti fi fost de folos:*

| Giirll a răspuns:

Eu zic ca ar trebui sa vorbesti cu ea despre chestiile care le face. Cand te mai enerveaza asa odata ii spui: ''auzi dar tu nu-ti dai seama ca nu prea iti convine nimic din ce fac eu? nu te inteleg, de ce esti asa asa-i comportamentu tau?''. Sau ce vrei tu, dai tot pe fata, scoate tot din tine, ca o sa-si deie si ea seama ca greste facand ceea ce face.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cati ani ai u?

| Aleeexa explică:

@anonim : ce conteaza cati ani am? straight face Multumesc celorlalti pentru raspunsuri :*