| nupunnumeokkk a întrebat:

Bună! Am o problemă, îmi cade foarte tare părul, dacă treci cu mâna prin el vine alături de cel puțin 6 7 fire. când îl spăl cada e plina de păr, când dorm perna e plină, iar când pur și simplu exist, îmi cad fire de păr pe umeri.
Am avut un păr întotdeauna destul de firav, de subțire și deloc bogat. Așadar din cauză căderii abundente a părului se vede destul de tare prin el deja.
Am 18 ani, de când mă știu îmi tot cade părul. Am vorbit cu o grămadă de persoane, la unii nu le cade mai deloc, alții opresc această cădere cu diferite produse și probabil că unii sunt în aceeași situație ca mine.

Am încercat toate produsele recomandate de prieteni și le-am folosit o perioadă mai îndelungată pentru a putea observa efectele.

Am încercat următoarele :
- ulei de ricin
- ulei de argan
- mască cu ou
- mască de la londa
- mască cu cocos
- mască cu uleiuri
- produse Yves Rocher
- parusan
- londa (mască de păr + șampon )
- șampon gerovital
- șampon de urzică
- mască de păr din ceai de plante
- rozmarin
- șampon de cal
- ulei
- produse de la Wella
- Johnson baby ( am auzit că ar ajuta)
- produse garnier

Etc

Acestea sunt unele de care am auzit de la farmacie, de la prieteni, de la cunoscuți, dar le-am și încercat pentru că am auzit că funcționează.
Însă surpriză, părul îmi cade la fel sau chiar mai tare.
Nu mi-am încărcat scalpul cu aceste produse, au fost perioade foarte diferite și foarte lungi în care le-am încercat fără să le interferez cu altele. Însă pare că nimic nu prea ajută.
Nu știu ce să fac, aveți vreo idee sau vreun sfat?
Nu am șanse să opresc această cădere a părului?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mergi la un dermatolog

| Furnicuta000 a răspuns:

Si de ce nu ai spus daca esti fata sau baiat? La baieti cand incep problemele de genul deja 90% din cazuri se stie ca e calvitie si e ireversibila.
La fete e discutabil. Nu pot eu sa pun diagnostic ca nu sunt medic dar daca ai incercat de toate si nu a mers se poate sa fie vorba despre o alopecie, mai mult sau mai putin serioasa. Nu ai zis daca parul s-a rarit, daca ai observat zone in care a cazut tot parul. Poate doar ti se pare ca iti cade mult pentru ca e normal sa pierzi par zilnic, nu 100 fire pe zi cum se zice ca mi se pare o prostie, dar acolo cateva fire nu sunt de speriat. Eu sincer iti spun ca numai niste consulturi serioase la dermatologi, mai multi nu unul, ar putea sa te lamureasca

| medicveterinarbucuresti a răspuns:

Crescina fiole este cel mai bun pentru caderea parului, dar si pentru parul subtire / fragil.

| nupunnumeokkk explică (pentru medicveterinarbucuresti):

Mulțumesc! Voi testa, însă după ce vorbesc cu un dermatolog. Am tot încercat și de la Yves Rocher, am o listă lungă haha. Am auzit și de forcapil, dar mă gândeam că ar trebui să vorbesc cu dermatologul mai întâi, n-am mers niciodată.