| anonim_4396 a întrebat:

Buna happy Am o problema si as vrea sa ma ajutati daca puteti. Sunt o persoana cu bunul simt, timida, lipsita de incredere si care mereu vede partea rea a lucrurilor, pentru ca nu ma simt in stare de nimic. Ma las influentata de vorbele celor din jur. unii oameni reusesc sa ma faca sa ma simt inferioara. Uneori am impresia ca sunt cea mai proasta! pentru ca atunci cand sunt in centrul atentiei ma pierd..tremur toata.mi-e frica sa nu spun/fac ceva gresit, si din cauza asta spun ceva gresit! Pe langa asta ma vad cea mai urata fata! uneori am impresia ca toate persoanele care ma privesc rad de mine, ma critica. Iar atunci cand primesc complimente imi pun mii de intrebari. uneori am impresia ca primesc acele complimeten din mila! Intotdeauna am parte de situatii jenante, cu totul ca incerc din raspunteri sa le evit..degeaba sad ajung acasa si incep sa plang si ma intreb de ce mi se intampla numai mie? de ce nu poate fi totul ok? Am ajuns sa refuz multe lucruri. am ajuns sa fiu tacuta. doar pentru ca imi era teama. nu ma credeam in stare. Offf! crying Va rog frumos sa-mi spuneti ce as putea face sad

4 răspunsuri:
| thewomaninwhite a răspuns:

Crede-ma pana acum 2 ani am fost in situatia ta si am momente cand din lucruri marunte devin deprimata si incep sa plang sau sa ma consum in zadar. norocul meu a fost ca l-am descoperit pe dumnezeu exact atunci cand aveam nevoie de el deci cere-i lui dumnezeu puterea sa te faca mai increzatoare in tine si sa te intareasca entru ca altfel eu nu as fi reusit sa ies din situatia asta. acum sunt bine mersi nu-mi mai pasa de nimic si nimeni iar cand merg pe strada merg cu capul cat mai sus sa arat cat de increzatoare in mine sunt

| hecamefrommetalland a răspuns:

Nu ti se intampla numai tie, in primul rand nu mai plange, nu ajuta.Cauta niste exercitii de incredere,ceva sa te ajute,nu mai refuza multe lucruri si atunci cand cineva te complimenteaza nu iti pune nici-o intrebare si raspunde-i tot printr-un compliment,cat de mic.
Nu poti fii cea mai proasta,nu mai proasta decat colegii mei laughing,insasi faptul ca tu ne-ai scris acest mesaj in loc sa plangi denota inteligenta,asa ca nu mai plange si incearaca sa vezi partea buna a lucrurilor, oricat de rau ar fi, cum?, foarte simplu, nu te mai gandii la probleme!

| Iepuras_Iepuras_1999 a răspuns:

Sa nu te mai gandesti la ce e rau pune binele inainte si nu te mai consuma pentru toate rautatile care le spun altii. Tu nu le arata ca te simti inferioara. Si pun pariu ca esti o fata foarte frumoasa si te rog fa-ti curaj. Sper ca ti-am fost de ajutor :-)

| Cristian_Cristi_1905 a răspuns:

Incearca ca te motivezi cu tot ce e in jur sa nu te simti inferioara si daca vreodata uiti sa zambesti si sa treci mai departe te vei invarti in cerc
mult noroc in tot ce faci