| Maria_Nicoleta_1996 a întrebat:

Am si eu nevoie de cateva sfaturi pentru urmatoarea problema:Acum 4 ani am fost impreuna cu un baiat mai mare ca mine cu 3 ani.Nu am avut o relatie foarte buna, ne am despartit din aceasta cauza.Am hotarat sa ramanem prieteni.dar el de atunci inaista in continuare sa fie cu mine,s-a ajuns acum la amenintari, ma urmareste si ma streseaza foarte tarr Am vrut sa merg la politie dar el mi-a spus ca nu il afecteaza cu nimic si daca voi face acest lucru mai tarziu voi suferi consecintele.Imi puteti da va rog frumos cateva sfaturi cum as putea sa il tin departe de mine? Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Evita-l! Nu-l baga in seama! Trateaza-l ca pe un om invizibil sau chiar mai rau...
O sa-i treaca.
Daca te urmareste si te ameninta atunci poti sa ajungi si sa apelezi la alte mijloace pentru a-l tine departe.
Daca te ameninta poti chiar sa faci plangere la politie, banuiesc si nu mai are voie sa se apropie de tine.
Ignora-l...trateaza-l ca pe un nimic si o sa-i treaca. Ai mare grija! In 4 ani cine stie ce ganduri sadice a urzit daca nu te-a putut uita.Pare periculos.Ai grija!
Iti doresc o seara placuta in continuare!
(Tipul pare un dement obsedat deci sa fii cu ochii in patru mereu)

5 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Vorbeste cu parintii tai! Au existat cazuri cand s-a ajuns la omor. Nu vreau sa te sperii dar fostul tau pare genul... Ar trebui sa te duci si la politie, sa ii interzica sa se mai apropie de tine. Daca iesi din casa, iesi doar cu tatal tau, nu raspunde la numere de telefon necunoscute, sau mai ales daca stii ca e el. Evita-l cat poti de mult, nu mai discuta absolut nici un cuvant cu el. Acest om are probleme psihice.

| SkyPilot a răspuns:

Omul e cam deranjat daca nu i-a trecut in 4 ani. Fa tot ce poti ca sa nu mai stie de tine. Nu mai vorbesti cu el sub nici o forma, il eviti pe cat poti. Vorbeste si cu parintii tai. Informeaza si politia, dar cu astia trebuie sa gasesti ceva ca sa ii bagi in viteza, ca altfel nu isi fac treaba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ignoră-l, o să îi treacă.

| Jouliete a răspuns:

Eu cred ca exista multi oameni obsedati.Pai ar trebui sa il zici totusi la politie, pentru ca nu exista consecinte, il vor aresta daca iti face ceva, iar cand va iesi nu va avea voie sa te urmareasca sau sa ti faca ceva, ca il va inchide iarasi poate chiar mai mult timp. Deci teoretic trebuie sa il spui la politie. Si el de fapt te ameninta deoarece incearca sa te influenteze in faptul de a nu-l spune, cand el de fapt nu iti va face nimic, ca nu va putea( deci zice asa doar ca sa nu il zici la politie, te minte).Eu cred ca prin lege il vei putea tine departe de tine. Bafta!

| speedY2 a răspuns:

Nu asculta, nu il ignora te duci la politi si depui plangere stai cu parinti tai, fa-ti un iubit nou ( daca se poate unu mai cu ceafa lata, ca sa nu se mai ia de tine ). Si la chesti sa fim prieteni in continu sa stiti si voi fetelor daca un baiat ar da viata pentru voi si va despartiti de el si il aburiti sa ramaneti prieten cu el in continu nu o sa tina niciodata.Din contra o sa ii trezici sentimentul ca ati vrut doar o pauza.