| mariana_1741 a întrebat:

Buna am si eu nevoie urgenta de niste raspunsuri va rog frumos. vreau 5 argumente in favoarea importantei baceriilor si incadrarea sistematica pentru urmatoarele specii :pisica, caine, gaina(nu am nevoie pentru scoala si mai mult pentru prtofoliul meu de acasa pentru ca imi place biologia is vreau sa stiu mai multe ) dau funda pentru cel mai bun rasp si cel mai repede. szc pentru cateorie

1 răspuns:
| VladTheKoala a răspuns:

Salut! Am cautat niste intrebari si acum am vazut-o si pe a ta!
I. Rolul bacteriilor:
Unele bacterii au rol pozitiv - bacteriile saprofite, ca: bacteriile descopunatoare (sunt cele care traiesc in sol si descompun substantele organice din cadavre in substante minerale - benefice plantelor), bacteriile fermentative (sunt cele care intretin fermentii - niste procese de transformare a substantelor; exemplu: produsele lactate derivate din lapte, unele bauturi alcoolice, muraturile) si bacteriile fixatoare de azot (sunt cele care traiesc in nodulii radacinilor plantelor si transforma azotul in compusi anorganici ai azotului, benefici plantelor).
Unele bacterii au rol negativ: unele bacterii altereaza alimentele si unele bacterii (patogene) produc boli.
In total 5 roluri ale bacteriilor.
II. Incadrarea sistematica pentru urmatoarele specii:
- pisica domesticita - Felis catus - Regn: Animalia, Increngatura: Chordata, Clasa: Mammalia, Ordin: Carnivora, Familia: Felidae, Gen: Felis, Specie: Felis catus. Cea mai apropiata "ruda": Pisica de jungla (Felis chaus). Stare de conservare: domesticit;
- caine domesticit - Canis lupus familiaris - Regn: Animalia, Increngatura: Chordata, Clasa: Mammalia, Ordin: Carnivora, Familie: Canidae, Gen: Canis, Specie: Canis lupus, Subspecie: Canis lupus familiaris. Cea mai apropiata "ruda": Dingo australian (Canis lupus dingo). Stare de conservare: domesticit;
- pui - Gallus gallus domesticus - Regn: Animalia, Increngatura: Chordata, Clasa: Aves, Ordin: Galliformes, Familie: Phasianidae, Subfamilie: Phasianinae, Gen: Gallus, Specie: Gallus gallus, Subspecie: Gallus gallus domesticus. Cea mai apropiata "ruda": pasarea de jungla rosie birmaneza (Gallus gallus spadiceus). Stare de conservare: domesticit.
O seara placuta! Sper ca te-am ajutat!