| anonim_4396 a întrebat:

am si eu niste intrebari ...eu am 12 ani si sunt destul de desvoltata as vrea sa stiu daca imi vine in curand ciclul daca sanii mei sunt destuli de mari, par pubian am de vreo 1 an jumate si par la subrat de vreo 4 -5 luni in plus vateodata vad pe chilot ceva maroniu sau il simt mai ud...imi spuneti si mie daca ciclul vine in curand ...va multumesc mult

10 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Stai linistita ca iti va veni (roaga-te cat mai tarziu not worthy )

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Da se poate sa iti vina. Dar e cam nasol sad

cami
| cami a răspuns:

Da, dar nu-ti dori! este mult mai bine asa tongue
crede-ne, toate ne doream sa ne vina menstruatia pentru prima oara [curioase, na` laughing ]. dar acum...oh go on De abia astept menopauza.

| marsy a răspuns:

Sigur ca va veni. timpu` e inca inainte. nu-ti griji in privinta asta. cu toate k dupa spusele tale esti dezvoltata. ciclu poate aparea mai tirziu. e ceva normal... pup

| Jonsdottir a răspuns:

Ce as vrea sa fiu si eu in locul tau? crying( asa deci, o sa-ti vina in curand dar nu o sa-ti placa deloc! e oribil sa ai mereu grija tampoanelor si a servetelelor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ceea ce simti tu ud, se numeste flux vaginal.trebuie sa fie transparent si sub forma de mucozitate si fara miros care sa deranjeze.acest lucru este normal.ai o varsta la care iti poate veni ciclul, dar nu iti pot spune exact cand vine. daca secretia care este pe chiloti miroase si continua sa fie de culoare maro trebuie sa mergi cu mama la un medic.nu trebuie sa iti fie rusine si nici sa iti inchipui alte lucruri.trebuie sa iti cunosti corpul si sa stii care vor fi modificarile care apar datorita hormonilor. la varsta ta corpul este intr-o continua schimbare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cam in jurul varstei de 12 ani vine, in mod normal.Si da, faptul ca te dezvolti mai repede decat alte fete, poate fi un semn ca vine curand. Dar iti dai tu seama cand vine, te doare burta, poate si cu cateva zile inainte, 2-4 zile.Fi pregatita cu absorbante si algocalmine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Va multumesc pentru raspunsuri

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Roagate sa ati vina kìcat mai tarziu ca e super naspa eu ma tarasc pe jos de durere si yau si cate 4 pastile de calcu lactic sau nurofen pe zi dar la mine e bine ca ma doare burta decat prima zi si dupa acea e bine eu ati dau un sfat sa nu ei algocamin bine eu am luat o singura data si nu m-a durut pentru 10 mine si cand a inceput sa ma doara si mai tare acum depinde si di corp... oricum bucurate ca inca nu tia venit

| simonik_3931 a răspuns:

Mie m-i-a venit la 13 ani fara 5 zile.Asta depinde si de mama ta. Oricum nu te speria! Cred ca in curand iti va veni